Pregled bibliografske jedinice broj: 963232
Utjecaj neurofizioterapijske intervencije na mobilnost i kvalitetu života oboljelih od multiple skleroze
Utjecaj neurofizioterapijske intervencije na mobilnost i kvalitetu života oboljelih od multiple skleroze // Knjiga sažetaka radova 17. konferencije medicinskih sestara i tehničara i 3. konferencija zdravstvenih profesija "Obrazovanje i istraživanje za kvalitetnu zdravstvenu praksu" / Lučanin, Damir ; Pavić, Jadranka (ur.).
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2018. str. 8-8 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 963232 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj neurofizioterapijske intervencije na mobilnost i kvalitetu života oboljelih od multiple skleroze
(EFFECTS OF NEUROPHYSIOTHERAPY ON MOBILITY AND QUALITY OF LIFE OF A PATIENT SUFFERING FROM MULTIPLE SCLEROSIS)
Autori
G. Grozdek Čovčić, R. Rendulić, S. Rendulić Slivar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka radova 17. konferencije medicinskih sestara i tehničara i 3. konferencija zdravstvenih profesija "Obrazovanje i istraživanje za kvalitetnu zdravstvenu praksu"
/ Lučanin, Damir ; Pavić, Jadranka - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2018, 8-8
ISBN
978-953-6239-64-1
Skup
17. konferencija medicinskih sestara i tehničara ; 3. konferencija zdravstvenih profesija u medijima
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.03.2018. - 23.03.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
multipla skleroza, neurofizioterapija, mobilnost, kvaliteta života
(multiple sclerosis, neurophysiotherapy, mobility, quality of life)
Sažetak
U posljednjih nekoliko godina evidentiran je znatan porast broja pacijenata oboljelih od MS- a. Cilj istraživanja bio je ispitati kako neurofizioterapijska intervencija kod oboljelih od multiple skleroze (MS) utječe na mobilnost i kvalitetu života, uz primjenu standardiziranog upitnika i testova za procjenu. Istraživanjem je bio obuhvaćeno 30 punoljetnih ispitanika oboljelih od MS-a koji su bili samostalno pokretni bez pomagala ili uz jednu dolakatnu štaku. Ispitanici su bili pacijenti Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Lipik u od 1. ožujka do 20. svibnja 2017. Svi su bolovali od relapsno-remitirajućeg oblika multiple skleroze (RRMS). Provedena je neurofizioterapijska intervencija u trajanju od 14 dana i procijenjen utjecaj na bol, mobilnost i kvalitetu života. Kao instrument istraživanja uporabljen je VAS za procjenu boli, standardizirani test za mobilnost (TUG) i specifični anketni upitnik za mjerenje kvalitete života oboljelih od multiple skleroze – FAMS. Za komparaciju inicijalnih i finalnih vrijednosti VASa, TUG-a i kvalitete života primijenjen je zavisni t-test. Analizom ANOVA provjereno je razlikuju li se rezultati među ispitanicima s obzirom na dužinu trajanja bolesti. Rezultati su pokazali da kod 30 ispitanika oboljelih od MS-a, 26 (86, 7 %) žena i četiri (13, 3 %) muškarca ; prosječne životne dobi 49, 4 (30 – 67) godine i prosječnog trajanja MS-a 10, 8 (0, 4 – 26) godina, nakon neurofizioterapijske intervencije došlo je do statistički značajnog smanjenja boli (VAS 4, 2 : 2), povećanja mobilnosti (TUG 12, 43 : 9, 76/sec) i povećanja kvalitete života (FAMS score 119 : 125). Postupkom ANOVA dokazano je da je samo eksperimentalni tretman znatno utjecao na nastale promjene (part. eta sq. VAS 0, 772 ; TUG 0, 403 ; FAMS 0, 772), dok je utjecaj dužine trajanja bolesti na praćene varijable bio zanemariv. Zaključno istraživanje pokazuje da neurofizioterapijska intervencija kod oboljelih od multiple skleroze dovodi do smanjenja boli i pozitivno djeluje na mobilnost i kvalitetu života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti