Pregled bibliografske jedinice broj: 962236
Uloga povijesnog razvoja u upravljanju metodama tipizacije tkiva u transplantaciji bubrega u Rijeci
Uloga povijesnog razvoja u upravljanju metodama tipizacije tkiva u transplantaciji bubrega u Rijeci, 2018., doktorska disertacija, Medicinski fakultet Osijek, Osijek, Hrvatska
CROSBI ID: 962236 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga povijesnog razvoja u upravljanju metodama tipizacije tkiva u transplantaciji bubrega u Rijeci
(The role of immune factors in kidney transplantation with overview to the historical development of tissue typing in Rijeka)
Autori
Katalinić, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet Osijek
Mjesto
Osijek, Hrvatska
Datum
19.06
Godina
2018
Stranica
159
Mentor
Balen, Sanja
Ključne riječi
imunizacija, povijest, sustav HLA, testovi tkivne podudarnosti, transplantacija bubrega, transplantacijska imunologija
(history, HLA system, immunization, kidney transplantation, tissue compatibility tests, transplantation immunology)
Sažetak
Cilj istraživanja bio je utvrditi utjecaj promjena u metodologiji tipizacije tkiva na dugoročno preživljavanje bubrežnog presatka pregledom povijesnog razvoja Laboratorija za tipizaciju tkiva Kliničkog bolničkog centra (KBC) u Rijeci. Metode: Retrospektivno istraživanje obuhvaća uzorak od 772 davatelja i primatelja bubrega transplantiranih u KBC-u Rijeka u razdoblju od 1. siječnja 1985. do 31. prosinca 2015. godine. Analiziran je utjecaj osnovnih obilježja primatelja i davatelja bubrega na preživljavanje presatka. Ispitivan je učinak imunizirajućih čimbenika na pojavu protutijela HLA u primatelja otkrivenih metodom limfocitotoksičnosti ovisne o komplementu i metodom Luminex te utjecaj na ishod transplantacije bubrega. Uz povijesni pregled otkrivanja sustava HLA u svijetu, prikazan je razvoj tipizacije tkiva u Rijeci. Rezultati: U dugoročnom preživljavanju bubrežnog presatka bolji ishod imali su primatelji ženskog spola te transplantacije identičnih ABO krvnih grupa. Utjecaj nepodudarnosti dokazan je samo za lokus HLA-DR, u prvoj, kadaveričnoj transplantaciji. Na razvoj protutijela HLA značajno su utjecale prethodne transplantacije bubrega i transfuzije krvnih pripravaka. Imunizacija nije značajno utjecala na preživljavanje presatka. Zaključak: Poznavanjem i praćenjem povijesnog razvoja metodologije tipizacije tkiva utječe se na odabir i primjenu optimalnih metoda rada u Laboratoriju za tipizaciju tkiva. Upravljanjem različitim laboratorijskim tehnikama, materijalnim, financijskim i ljudskim resursima, postižu se najbolji rezultati u transplantacijskoj medicini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek