Pregled bibliografske jedinice broj: 961542
Procjena kvalitete sperme nerasta
Procjena kvalitete sperme nerasta // 9. naučni simpozijum Reprodukcija domaćih životinja. Zbornik predavanja. / Lazarević, Miodrag (ur.).
Divčibare: Fakultet Veterinarske Medicine u Beogradu, Srbija, 2018. str. 117-128 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 961542 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena kvalitete sperme nerasta
(The evaluation of boar sperm quality)
Autori
Žura Žaja, Ivona ; Vince, Silvijo ; Milinković- Tur, Suzana ; Karadjole, Tugomir ; Đuričić, Dražen ; Samardžija, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
9. naučni simpozijum Reprodukcija domaćih životinja. Zbornik predavanja.
/ Lazarević, Miodrag - Divčibare : Fakultet Veterinarske Medicine u Beogradu, Srbija, 2018, 117-128
ISBN
978-86-80446-20-2
Skup
9. naučni simpozijum Reprodukcija domaćih životinja
Mjesto i datum
Divčibare, Srbija, 11.10.2018. - 14.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kakvoća sjemena ; procjena spermija ; analiza slike ; nerasti
(sperm quality ; spermatozoa assessment ; image analysis ; boars)
Sažetak
U posljednjih je četrdeset godina umjetno osjemnjivanje (UO) svinja imalo najznačajniji utjecaj u selekciji na temelju kvantitativnih i kvalitativnih genetskih odlika što je rezultiralo brzim napretkom u svinjogojskoj industriji. Uspjeh UO-a ovisi o identifikaciji i odabiru nerasta, a uglavnom na temelju procjene reproduktivnih učinaka, kao što su libido, sposobnost parenja i nadprosječna kakvoća sjemena. Nerasti uključeni u programe UO-a pažljivo su odabrani kako bi imali ejakulate s velikim brojem gibljivih, vijabilnih i morfološki normalnih spermija. Kako bi osigurali vrhunsku kakvoću doza za umjetno osjemenjivanje, potrebita je rutinska procjena kakvoće sjemena. Procjena je kakvoće sjemena važna u procjeni plodnosti spermija rasplodnjaka, a od velikog je značaja za maksimalnu iskoristivost reproduktivne učinkovitosti, bilo u uvjetima prirodnog uzgoja ili u centrima za UO. Nadalje, takva procjena korisna je u kliničkoj dijagnostici subfertilnih nerasta. Iako se u pojedinim centrima za UO u rutinskoj procjeni sjemena primjenjuju računalni sustav za analizu sjemena (engl. computer aided semen analysis, CASA), analiza se kakvoće sjemena prvenstveno temelji na konvencionalnim postupcima, tj. subjektivnoj procjeni pokazatelja spermija u ejakulatu, uključujući broj, gibljivost, morfologiju i koncentraciju spermija, te volumen sjemena. Na temelju istraživanja provedenih u nerasta i u drugih životinjskih vrsta te u ljudi utvrđeno je nekoliko biokemijskih pokazatelja koji bi mogli imati kliničko značenje, primjerice, pokazatelji funkcije ili disfunkcije testisa i/ili akcesornih spolnih žlijezda ili se pak odnose na kakvoću sjemena i rasplodnu učinkovitost ili neplodnost. Upotrebom različitih programa računalne analize slike dobivaju se mnogo preciznije i detaljnije morfometrijske mjere spermija što omogućuje bolju procjenu morfologije spermija, odnosno objektivnu kvantifikaciju određenih pokazatelja pa tako i morfometrijskih osobitosti spermija, a čime se smanjuju varijacije u procjeni građe spermija te u detekciji suptilnih razlika između pojedinih spermija koje se ne mogu detektirati subjektivnim metodama. Prethodno navedenim analizama sperme procjenjuje se potencijal plodnosti mužjaka, kvaliteta sjemena i možebitni uzroci neplodnosti. Prema tome, primjena suvremenijih metoda za procjenu kakvoću sjemena u centrima za UO je neophodna. Nova tehnologija koju nudi CASA temeljena na analizi slike spermija nerasta uz metode navedene u ovom preglednom radu, dala bi vrlo točne rezultate u pogledu njihove morfologije i funkcionalnih potencijala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Dražen Đuričić
(autor)
Tugomir Karadjole
(autor)
Ivona Žura Žaja
(autor)
Marko Samardžija
(autor)
Suzana Milinković-Tur
(autor)
Silvijo Vince
(autor)