Pregled bibliografske jedinice broj: 960381
Utjecaj acetilcaetonatnih supstituenata na koordinaciju i supramolekulsko povezivanje amidnih koordinacijskih spojeva bakra(II)
Utjecaj acetilcaetonatnih supstituenata na koordinaciju i supramolekulsko povezivanje amidnih koordinacijskih spojeva bakra(II), 2018., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 960381 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj acetilcaetonatnih supstituenata na
koordinaciju i supramolekulsko povezivanje
amidnih koordinacijskih spojeva bakra(II)
(Impact of acetylacetonte substituents on
coordination and supramolecular conectivity in
the amide coordination compounds of copper(II))
Autori
Gregorović, Ingrid
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2018
Stranica
86
Mentor
Đaković, Marijana
Neposredni voditelj
Pisačić, Mateja
Ključne riječi
koordinacijski spojevi bakra(II), pirazinamid, nikotinamid, izonikotinamid, supramolekulski amidni sintoni
(coordination compounds of copper(II), pyrazinamide, isonicotinamide, nicotinamide, amide supramolecular synthons)
Sažetak
U sklopu ovog rada priređeni su heksafluoroacetilacetilacetonatni- i trifluoroacetilacetilacetonatni kooordinacijski spojevi bakra(II) s pirazinamidom, nikotinamidom i izonikotinamidom, [Cu(hfac)2(pza)2] (1a), [Cu(hfac)2(nia)2] (1b), [Cu(ffac)2(pza)2].MeOH (2a), [Cu(tfac)2(nia)2] (2b) i [Cu(tfac)2(isn)2] (2c). Svi spojevi pripravljeni su otopinskom sintezom pri sobnoj temperaturi te mehanokemijskom sintezom uz dodatak katalitičke količine otapala (LAG). Dobiveni produkti okarakterizirani su difrakcijom rentgenskog zračenja u polikristalnom uzorku (PXRD) te spektroskopskim (IR) i termičkim (TGA/DTA i DCS) metodma. Svim spojevima odrđena je molekulska i kristalna stuktura metodom difrakcije rendgenskog zračenja u monokristalnom uzorku (SCXRD). Ustanovljeno je da spojevi s heksafluoroacetilacetonoatnim spojevi bakra(II) (1a, 1b) čine spojeve oktaedarske koordinacije neovisno o vezanom heterocikličkom ligandu. U slučaju s trifluoroacetilacetonatnimh spojeva bakra(II) (2a, 2c) stanovljeno je da preferirano nastaju pentakoordiniranih spojeva kvadratno-piramidalne geometrije, osim u slučaju (2b) kada nastaje spoj oktaedarske koordinacije. Analizom supramolekulskih interakcija u kristalnim stukturama priređenih spojeva uočeno je da je u slučaju nikotinamidnih spojeva (1b, 2b) amidni supramolekulski motiv lanca, C(4), uspješno prenesen iz organske u metalo-organsku sredinu, dok je supramolekulski amidni motiv prstena uočen kod trifluoroacetilacetonatnog koordinacijskog spoja bakra(II) s pirazinamidom (2a).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb