Pregled bibliografske jedinice broj: 959307
Razvoj misterijskih kultova u rimskoj provinciji Dalmaciji
Razvoj misterijskih kultova u rimskoj provinciji Dalmaciji, 2018., doktorska disertacija, Poslijediplomski studij Arheologija istočnog Jadrana, Zadar
CROSBI ID: 959307 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj misterijskih kultova u rimskoj provinciji Dalmaciji
(Development of the Mystery Cults in the Roman Province of Dalmatia)
Autori
Karković Takalić, Palma
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Poslijediplomski studij Arheologija istočnog Jadrana
Mjesto
Zadar
Datum
18.06
Godina
2018
Stranica
600
Mentor
Miletić, Željko
Neposredni voditelj
Fontana, Federica
Ključne riječi
misterijski kultovi ; Velika Majka ; Atis ; Izida ; Serapis ; Oziris ; Mitra ; Sabazije ; provincija Dalmacija ; rimska religija ; misterije ; inicijacija.
(Mystery Cults ; Great Mother ; Attis ; Isis ; Serapis ; Osiris ; Mithra ; Sabasius ; roman province of Dalmatia ; Roman religion ; mystery ; initiation)
Sažetak
Tema ovog istraživanja su obilježja i osobitosti rimskih misterijskih kultova te njihove promjene kroz vrijeme na području rimske provincije Dalmacije. Misterije, grč. τὰ μυστὴρια (mn.), su antičke svečanosti inicijacijskog karaktera, koje su podrazumijevale posebno, privilegirano približavanje božanstvu, i susljedne pozitivne promjene u načinu života sudionika. Većina misterijskih kultova, uz iznimku kulta Mitre, ima i svoj „službeni“ aspekt, kojega je također potrebno razumjeti ne bi li se dobila cjelovita slika jednog, na taj način „složenoga“ kulta. To je razlog zašto su ovi kultovi objedinjeni u naslovu, ali i razlog zbog čega ih se u razradi istražuje zasebno, po pojedinim municipalitetima i teritorijima. Budući da je radom obuhvaćen povijesni i geografski prostor provincije Dalmacije istražuju se rimski metroački, izijački, mitraički i sabazijački kult, jer su njihovi spomenici na području provincije u odnosu na ostale misterijske kultove najzastupljeniji. Analizira se topografija nalazišta, utvrđuje mogući položaj svetišta i njihov karakter, analizira se status sljedbenika, njihov pravni, društveni položaj, porijeklo, uloga u kultu, s posebnim osvrtom na svećenike i udruženja sljedbenika ; istražuju se formalne i ikonografske osobitosti figuralnih spomenika. U odnosu na dobivene podatke te na povijesne i političke okolnosti utvrđuju se aspekti štovanja pojedinih kultova i njihovo značenje za pojedine zajednice te, zaključno, na razini čitave provincije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka,
Sveučilište u Zadru