Pregled bibliografske jedinice broj: 957326
Učinkovitost insekticida za folijarnu primjenu na repinog buhača (Chaetocnema tibialis Iliger)
Učinkovitost insekticida za folijarnu primjenu na repinog buhača (Chaetocnema tibialis Iliger), 2018., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 957326 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinkovitost insekticida za folijarnu primjenu na
repinog buhača (Chaetocnema tibialis Iliger)
(Effectiveness of foliar application on sugar beet
flea beetle (Chaetocnema tibialis Iliger))
Autori
Stipić, Mara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2018
Stranica
39
Mentor
Lemić, Darija
Ključne riječi
azadirachtin, Chaetocnema tibialis, dušično gnojivo, imidakloprid, kupus, Phyllotreta spp., šećerna repa, tiametoksam
(azidirachtin, Chaetocnema tibialis, nitrogen fertilizer, imidacloprid, cabbage, Phyllotreta spp., sugar beet, thiamethoxam)
Sažetak
Repin buhač (Chaetocnema tibialis Illiger 1807) najveće štete radi na mladom usjevu šećerne repe. Suzbijanje buhača do danas se postizalo sjetvom sjemena tretiranog sistemičnim insekticidima iz skupine neonikotinoida. Zabrana primjene neonikotinoida koja je nastupila u 2018. godini vjerojatno će dovesti od velikih problema s buhačima. Osim toga javila se sumnja da su populacije repinog buhača počele razvijati rezistentnost na insekticide. Sve to dovelo je do potrebe za iznalaženjem novih djelatnih tvari povoljnog ekotoksikološkog profila koje bi se mogle koristiti za suzbijanje buhača. Cilj rada bio je utvrditi učinkovitost imidakloprida i tiametoksama primijenjenih folijarno na repinog buhača te istražiti učinkovitost botaničkog insekticida i organskog dušičnog gnojiva (Boundary SW). Tijekom provođenja pokusa pojavili su se problemi s manipulacijom repinih buhača u laboratorijskim uvjetima. Iz toga razloga provedeno je dodatno istraživanje na populacijama kupusnih buhača. Kupusni kao i repini buhači javljaju se u velikoj populaciji na mladim biljkama kupusa te je i za njih bilo potrebno provjeriti učinkovitost alternativnih insekticida. Sakupljanje repinih buhača ručnim aspiratorom provedeno je na dva lokaliteta (Lukač i Tovarnik), a sakupljanje kupusnih buhača provedeno je na lokalitetu Dugo Selo Lukačko. Biljke za provedbu pokusa uzgojene su iz netretiranog sjemena. Pokusi su postavljeni po metodi umakanja listova u škropivo (IRAC No. 7). Pokus je očitavan tijekom 24, 48 i 72 sata, a broj mrtvih buhača na tretiranom listu i kontrolnoj varijanti korišten je za izračun učinkovitosti po formuli Schneider – Orelli. Rezultati su pokazali da pri provođenju pokusa s buhačima valja voditi računa o samoj metodologiji pokusa. Preporučena provedba korištenjem petrijevih posudica otežava manipulaciju buhačima te značajno utječe na rezultate. Kupusni buhač nije razvio rezistentnost na neonikotinoide, visoka brojnost u poljskim uvjetima te loše djelovanje insekticida vjerojatno su rezultat loše i ne pravovremene primjene. Neonikotinoidi (tiametoksam i imidakloprid) dobro djeluju na kupusnog buhača te se mogu koristiti tretiranjem presadnica u zaštićenim prostorima. Botanički insekticid azadirahtin kao i dušično gnojivo pokazali su zadovoljavajuću učinkovitost u suzbijanju buhača, te se mogu preporučiti kao alternativa u slučaju daljnjih zabrana do sada korištenih insekticida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)