Pregled bibliografske jedinice broj: 956080
Praćenje onečišćenja procjednih voda s ciljem provedbe Programa mjera sanacije unutar zona sanitarne zaštite izvorišta za postojeće građevine i postojeće djelatnosti za razdoblje 2016.-2019. – Mala Mlaka, Izvješće - srpanj 2017. – prosinac 2017.
Praćenje onečišćenja procjednih voda s ciljem provedbe Programa mjera sanacije unutar zona sanitarne zaštite izvorišta za postojeće građevine i postojeće djelatnosti za razdoblje 2016.-2019. – Mala Mlaka, Izvješće - srpanj 2017. – prosinac 2017., 2018. (izvještaj).
CROSBI ID: 956080 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Praćenje onečišćenja procjednih voda s ciljem provedbe Programa mjera sanacije unutar zona sanitarne zaštite izvorišta za postojeće građevine i postojeće djelatnosti za razdoblje 2016.-2019. – Mala Mlaka, Izvješće - srpanj 2017. – prosinac 2017.
(Monitoring of leaching water contamination to implement Program of remediation measures within the sanitary protection area for existing buildings and existing activities for the period 2016-2019. - Mala Mlaka, Scientific report - July 2017 - December 2017)
Autori
Šestak, Ivana ; Mesić, Milan ; Zgorelec, Željka ; Perčin, Aleksandra ; Husnjak, Stjepan
Izvornik
Fond stručne dokumentacije Zavoda za OPB Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, izvještaj
Godina
2018
Ključne riječi
lizimetar, automatska meteorološka stanica, klimatski uvjeti, kemijski sastav vode
(lysimeter, automatic weather station, climatic conditions, water quality)
Sažetak
U svrhu praćenja onečišćenja procjednih voda, na dvije lokacije u I. (vodocrpilište Mala Mlaka) i III. zoni sanitarne zaštite izvorišta Mala Mlaka (poljoprivredna površina) izvršeni su radovi na ugradnji lizimetara i automatskih meteoroloških stanica sa solarnim napajanjem. Pomoću ugrađenih lizimetara sprema se voda koja se procijedi kroz tlo do dubine 50 cm. Iz mjerenja količine oborine i procijeđene vode dobivaju se podaci o isparavanju vode i promjeni količine vode u tlu. U cilju provedbe Programa mjera sanacije unutar zona sanitarne zaštite izvorišta Mala Mlaka pratila se kakvoća procjednih voda kroz uzorkovanje i analizu vode na parametre: NH4+, NO2-, NO3-, PO43-, P, Ni, Fe, Mn, Cr, Zn, Pb, Cd, As, Cu, Cr6+, Hg i atrazin. U 2017. godini zabilježeno je prosječno za obje lokacije ukupno 277 mm oborina više od višegodišnjeg prosjeka za istraživano razdoblje (rujan - prosinac). Vrijednosti sadržaja teških metala u uzorcima procjedne oborinske vode na obje lokacije vrlo su niske te daleko ispod MDK. Koncentracije atrazina u vodi iz lizimetra na obje lokacije (0.01 μg/L) daleko su ispod vrijednosti MDK, te se ne pokazuju onečišćenja koja bi uzrokovala poljoprivredna proizvodnja. Sadržaj ukupnog fosfora u procjednoj oborinskoj vodi na lokaciji I. zone kretao se u rasponu 2.20 – 7.60 mg/L, te izmjerene vrijednosti premašuju MDK, dok je sadržaj ukupnog fosfora u vodi unutar III. zone bio u rasponu 0.68 – 1.96 mg/L, te su izmjerene vrijednosti ispod granice MDK. Zaključak je da se na obje lokacije radi o organskom fosforu koji se vjerojatno isprao mineralizacijom pod utjecajem velikih količina oborine. Utvrđene koncentracije NH4+, NO2-, NO3-, PO43- odnose se na sloj ispiranja od 50 cm od površine tla i ne ugrožavaju podzemne vode na lokaciji unutar I. zone. U uzorcima vode iz lizimetra unutar III. zone zabilježene su koncentracije NO3- od 8.5 mg/L, 84.0 mg/L pa čak do 461.0 mg/L, koliko je izmjereno 28.09.2017. U tom periodu izvršena je gnojidba mineralnim i organskim gnojivima, a ekstremno visoke količine oborine potaknule su ispiranje nitratnog dušika. Vrijednosti koncentracija NO2- u vodi iz lizimetra također prate trend smanjenja od datuma primjene gnojiva (0.83 mg/L), te su u sljedeća dva uzorkovanja bile nedetektabilne. Sadržaj PO43- u procjednoj vodi bio je nedetektabilan u prva dva termina uzorkovanja, dok je krajem jeseni izmjerena koncentracija od 0.31 mg/L. Koncentracije NH4+ u vodi kretale su se od nedetektabilne u prvom terminu uzorkovanja do 0.63 mg/L i 0.91 mg/L u sljedeća dva uzorkovanja kada je prisutno i veće ispiranje u skladu s klimatskim uvjetima i gnojidbom provedenom u rujnu, te zasićenjem i otpuštanjem s adsorpcijskog kompleksa tla, pri čemu zadnja dva uzorka prelaze granicu MDK.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb