Pregled bibliografske jedinice broj: 955208
Korozijska zaštita u protočnim uvjetima primjenom fosfonskih i karboksilnih kiselina
Korozijska zaštita u protočnim uvjetima primjenom fosfonskih i karboksilnih kiselina // Zbornik radova: 23. Međunarodno savjetovanje o zaštiti materijala i industrijskom finišu KORMAT 2018 / Stojanović, Ivan ; Šimunović, Vinko ; Runje, Biserka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu materijala (HDZaMa), 2018. str. 89-101 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 955208 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korozijska zaštita u protočnim uvjetima primjenom fosfonskih i karboksilnih kiselina
(Corrosion protection in flow conditions by carboxylic and phosphonic acids)
Autori
Kristan Mioč, Ekatarina ; Riautet, Benjamin ; Hajdari Gretić, Zana ; Otmačić Ćurković, Helena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova: 23. Međunarodno savjetovanje o zaštiti materijala i industrijskom finišu KORMAT 2018
/ Stojanović, Ivan ; Šimunović, Vinko ; Runje, Biserka - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu materijala (HDZaMa), 2018, 89-101
Skup
23. međunarodno savjetovanje o zaštiti materijala i industrijskom finišu = 23rd International conference of materials protection and industrial finish (KORMAT 2018)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
korozijska zaštita ; nehrđajući čelik ; legura Cu70Ni30 ; prirodne vode
(corrosion protection ; stainless steel ; Cu70Ni30 alloy ; natural waters)
Sažetak
Legura bakra i nikla te nehrđajući čelici često se koriste kao konstrukcijski materijali u sustavima koji su u doticaju s prirodnim vodama. Međutim, iako se radi o korozijski otpornim legurama, potrebno ih je dodatno zaštiti jer ukoliko su dugotrajno izloženi prirodnim medijima podliježu različitim oblicima korozijskih napada. Jedna od mogućnosti je primjena uređenih samoorganizirajućih nano filmova, koji se formiraju adsorpcijom iz otopina kiselina na površinu oksidom prekrivenog metala. Na površini istovremeno djeluju kao nanopremazi, formirajući tanke, kompaktne, uređene slojeve koji se ponašaju kao efikasna barijera između metala i agresivnog medija, te kao inhibitori korozije, ograničavajući kontakt metala s agresivnim medijem. Za učinkovitu zaštitu često se koriste dugolančane organske kiseline, poput stearinske i oktadecil fosfonske kiseline, koje karakterizira i završna metilna skupina koja modificiranu površinu čini hidrofobnom što doprinosi povećanju korozijske otpornosti materijala. Iako se u posljednje vrijeme pronalaze brojna istraživanja o korozijskoj zaštiti pomoću karboksilnih i fosfonskih kiselina, nedostaju istraživanja njihove stabilnosti u realnim uvjetima primjene. Jedan od parametara koji značajno utječe na korozijsko propadanje materijala opreme je protok medija jer utječe na prijenos mase i druge fenomene, kao što je erozijska korozija. Stoga, cilj ovoga rada je istražiti dugoročnu stabilnost filmova u prirodnim vodama te utjecaj protoka medija na učinkovitost zaštite filmova karboksilne i fosfonske kiseline na površini legure bakra i nikla te nehrđajućeg čelika. Elektrokemijska polarizacijska mjerenja korištena su za utvrđivanje zaštitnih svojstava filmova, a optičkim te pretražnim elektronskim mikroskopom utvrđena su oštećenja nastala na zaštićenim te nezaštićenim uzorcima nakon izlaganja korozivnom mediju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb