Pregled bibliografske jedinice broj: 951450
Parametri modeliranja oborinskog otjecanja sa zelenih urbanih površina
Parametri modeliranja oborinskog otjecanja sa zelenih urbanih površina // PROCEEDINGS OF 8th INTERNATIONAL NATURAL GAS, HEAT AND WATER CONFERENCE / Raos, Pero glavni urednik ; Galeta, Tomislav ; Kozak, Dražen ; Raos, Marija ; Stojšić, Josip ; Tonković, Zlatko (ur.).
Osijek, 2017. str. 257-266 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 951450 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Parametri modeliranja oborinskog otjecanja sa zelenih urbanih površina
(Parameters for modeling stormwater runoff from green urban areas)
Autori
Obradović, Dino
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
PROCEEDINGS OF 8th INTERNATIONAL NATURAL GAS, HEAT AND WATER CONFERENCE
/ Raos, Pero glavni urednik ; Galeta, Tomislav ; Kozak, Dražen ; Raos, Marija ; Stojšić, Josip ; Tonković, Zlatko - Osijek, 2017, 257-266
Skup
15th Natural Gas, Heat and Water Conference & 8th International Natural Gas, Heat and Water Conference
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 27.09.2017. - 29.09.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
otjecanje ; padaline ; parametri ; urbana područja
(runoff ; stormwater ; parameter ; urban areas)
Sažetak
U novije vrijeme svjedoci smo velikih klimatskih promjena. Klimatske promjene imaju velik utjecaj na hidrološki režim u smislu da se javlja višak vode onda kada je ne trebamo (zimski period), a manjak vode kada je trebamo (ljetni period). Sve navedeno dovodi do suša i poplava velikog intenziteta. Također, urbanizacija dovodi do promjena režima otjecanja s urbanih područja. Urbana sredina predstavlja područje koje je nepropusno za prolaz vode što onda dovodi do nemogućnosti procjeđivanja oborinskih voda u dublje slojeve tla, dok se istovremeno intenzitet otjecanja s takve površine povećava. Urbano područje svojim hidrološkim ciklusom transformira čistu vodu u zagađenu vodu s negativnim utjecajem na okoliš i vodne resurse. Urbano otjecanje predstavlja količinu oborine koja otječe (ne infiltrira se) s urbanog područja (ceste, parkirališta, općenito sva popločena i naseljena područja). Na količinu otjecanja s urbanog područja utječe propusnost površine na koju pada oborina (mogućnost infiltracije vode), intenzitet i trajanje oborina. Kako bi smanjili otjecanje i povećali infiltraciju, u urbanim sredinama se koriste zelene infrastrukture. Zelene infrastrukture se sastoje od prirodnih i umjetnih elemenata, poput zona pošumljavanja, zelenih krovova, zelenih gradskih područja i dr. Ovisno o vrsti zelene infrastrukture, njenim dimenzijama i mjestu postavljanja značajno se može utjecati na količinu urbanog otjecanja i kvalitetu vode i urbanog okoliša. U radu se nastoje objasniti osnovni parametri koji utječu na otjecanje, s naglaskom na otjecanje padalina sa zelenih urbanih površina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek
Profili:
Dino Obradović
(autor)