Pregled bibliografske jedinice broj: 949477
Optimizacija modela razvoja turizma destinacije
Optimizacija modela razvoja turizma destinacije, 2005., magistarski rad, Fakultet za turistički i hotelski menadžment, Opatija
CROSBI ID: 949477 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimizacija modela razvoja turizma destinacije
(Optimization of the tourism development model)
Autori
Perić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet za turistički i hotelski menadžment
Mjesto
Opatija
Datum
15.11
Godina
2005
Stranica
221
Mentor
Cetinski, Vinka
Ključne riječi
razvoj turizma destinacije ; održivost i konkurentnost ; optimalan scenarij razvoja ; turistička destinacija Kvarner
(development of tourism destination ; sustainability and competitiveness ; optimal development scenario ; tourist destination Kvarner)
Sažetak
Planiranje i upravljanje razvojem turizma ključan je proces u prilagođavanju sve zahtjevnijim trendovima turističkog tržišta kako bi se postigla i održala konkurentnost turističke destinacije. Proces razvoja, međutim, ima učinke i posljedice koji se očituju po sveukupnu održivost destinacije. Ti učinci i posljedice mogu biti pozitivni ili negativni. Svrha i ciljevi ove radnje bili su da se istraže teorijske odrednice procesa razvoja turizma destinacije i njegova upravljanja, da se analizira povijesni razvoj i sadašnja međunarodna konkurentnost hrvatskog turizma i posebno destinacije Kvarner te da se teorijski analiziraju mogući scenariji razvoja i načelno utvrde kriteriji odabira optimalnog scenarija. U svrhu praktične verifikacije, rezultati teorijske analize primijenjeni su na turističku destinaciju Kvarner. U cjelokupnom istraživanju primijenile su se opće i posebne znanstvenoistraživačke metode, prije svega metoda kompilacije, studija slučaja, anketiranja i intervjuiranja, metoda teorije sustava, povijesna, matematička i statistička metoda te metoda analize i sinteze, apstrakcije i konkretizacije, indukcije i dedukcije, definicije, klasifikacije i dokazivanja. Rezultati teorijskog istraživanja identificirali su održivost i konkurentnost kao ključne kriterije izbora optimalnog scenarija. Na temelju tih dvaju kriterija utvrđeni su osnovni kvantitativni i kvalitativni pokazatelji koji su pokazali da je scenarij restrukturiranja i repozicioniranja optimalan scenarij razvoja destinacije. Primjer destinacije Kvarner potvrdio je valjanost teorijskih zaključaka. Prema svim predloženim kvantitativnim i kvalitativnim pokazateljima, scenarij restrukturiranja i repozicioniranja destinacije Kvarner pokazao je najbolje rezultate. Taj je scenarij optimalno zadovoljio četiri glavne grupe sudionika turističkog sustava ; turiste, lokalno stanovništvo, lokalnu turističku industriju i okoliš. U međuovisnosti s optimalnim scenarijem preporučeni sustav međunarodno priznatih pokazatelja predstavlja temelj za kontrolu, prilagodbu i međunarodnu usporedivost cjelokupnog procesa razvoja turizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija