Pregled bibliografske jedinice broj: 949412
Postajanje-Drugim: fragmenti mačkara Dalmatinske zagore.
Postajanje-Drugim: fragmenti mačkara Dalmatinske zagore. // Župa Ogorje - Putovima života i vjere između Svilaje i Moseća (zbornik radova) / Kapetanović, Vicko (ur.).
Split: Kulturni sabor Zagore ; Franjevacka Provincija Presvetog Otkupitelja ; Župa sv. Jure mučenika Ogorje ; Župa sv. Franje Asiškog, Crivac ; Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, 2017. str. 523-536
CROSBI ID: 949412 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postajanje-Drugim: fragmenti mačkara Dalmatinske zagore.
(Becoming Other: the Fragments of Carnival in Dalmatinska zagora)
Autori
Marjanić, Suzana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Župa Ogorje - Putovima života i vjere između Svilaje i Moseća (zbornik radova)
Urednik/ci
Kapetanović, Vicko
Izdavač
Kulturni sabor Zagore ; Franjevacka Provincija Presvetog Otkupitelja ; Župa sv. Jure mučenika Ogorje ; Župa sv. Franje Asiškog, Crivac ; Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu
Grad
Split
Godina
2017
Raspon stranica
523-536
ISBN
978-953-57775-6-4
Ključne riječi
mačkare, Dalmatinska zagora
(Carnival, Dalmatinska zagora)
Sažetak
U mačkarama Dalmatinske zagore riječ je o magijskome ili luperkalijskome tipu karnevala, bez pokladne lutke, i to s apotropejskom, odbojnom, obrambenom magijom (očito od zime, onostranih sila) kao i o tragovima kulta predaka ; riječ je o povorci koja obilazi kuće i donosi dobro, sveopći blagoslov. Tako I. Lozica nadalje ističe: "Šutljivi, zastrašujući ophodnici i crne maškare (u dronjcima ili raznobojnim vrpcama, što podsjeća na raspadnuta trupla) možda znače povratak mrtvih, koji su temelj zajednice i čuvari moralnoga zakona" (Lozica 2011:307). Naime, crne mačkare odnose se, kako navodi spomenuti etnoteatrolog, na ophodnike i maškare u prljavoj i staroj odjeći koji pripadaju kategoriji "grdih" ili "grubih", crnih maškara – "iako mnogi ophodnici ne vole da ih se naziva maškarama jer svoju zadaću shvaćaju ozbiljno" (ibid.). Nadalje, što se tiče transvestizma, zamjetno je da je navedena inverzija bitna za mladiće (baba, mlada i nevjeste kao tri aspekta ženstva) ; kao da navedenom ulogom ulaze u prepoznavanje drugoga spola.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
189-0000000-3626 - Kulturna animalistika: knjiž., folklor., etnološki i kulturnoantropol. prilozi (Zaradija-Kiš, Antonija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Suzana Marjanic
(autor)