Pregled bibliografske jedinice broj: 947054
Usamljenost i afilijativne potrebe u starijoj životnoj dobi
Usamljenost i afilijativne potrebe u starijoj životnoj dobi // 8. znanstvena konferenca z mednarodno udeležbo s področja zdravstvenih in socialnih ved / Železnik, Danica ; Železnik, Uroš (ur.).
Slovenj Gradec: Visoka šola za zdravstvene vede, Slovenj Gradec, 2018. str. 16-28 (plenarno, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 947054 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usamljenost i afilijativne potrebe u starijoj
životnoj dobi
(Loneliness and affiliative needs in older age)
Autori
Canjuga, Irena ; Železnik, Danica ; Neuberg, Marijana ; Breček, Alen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
8. znanstvena konferenca z mednarodno udeležbo s področja zdravstvenih in socialnih ved
/ Železnik, Danica ; Železnik, Uroš - Slovenj Gradec : Visoka šola za zdravstvene vede, Slovenj Gradec, 2018, 16-28
ISBN
978-961-94351-1-3
Skup
8. znanstvena konferenca z mednarodno udeležbo s področja zdravstvenih in socialnih ved "Prenos znanj in izkušenj med kliničnim okoljem in znanostjo" = 8. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem iz područja zdravstvenih i društvenih znanosti "Prijenos znanja i iskustva između kliničkog okruženja i znanosti"
Mjesto i datum
Maribor, Slovenija, 19.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
starije osobe, usamljenost, medicinska sestra, domovi umirovljenika
(elderly people, loneliness, nurse, retirement homes)
Sažetak
SAŽETAK Teorijska ishodišta: Trend sve manjeg broja djece u obiteljima i odvojeno stanovanje odrasle djece i njihovih ostarjelih roditelja predstavlja realnu opasnost da će sve veći broj starih osoba živjeti osamljeno i u društvenoj izolaciji. Stoga, je usamljenost istaknuta kao globalni javnozdravstveni problem jer predstavlja značajan čimbenik rizika za morbiditet i mortalitet među osobama starije životne dobi. Metoda: Za prikupljanje primarnih podataka odabran je prigodan uzorak slučajnim odabirom od 379 sudionika na području Varaždinske i Međimurske županije, pri čemu je u istraživanju sudjelovalo 178 sudionika koji žive u kućama i 201 sudionik iz domova umirovljenika. Kao instrumenti istraživanja korištena je Skala emocionalne i socijalne usamljenosti te polustrukturirani upitnik sociodemografskih podataka konstruiran za potrebe ovog istraživanja Rezultati: Provedeno je istraživanje pokazalo nešto drugačije rezultate, pri čemu se statistički značajna razlika između obje skupine ispitanika pokazala jedino za usamljenost u ljubavi kod institucionaliziranih ispitanika, dok kod socijalne usamljenosti i usamljenosti u obitelji nisu dobivene statistički značajne razlike između ove dvije skupine ispitanika Rasprava: Dobiveni razultati ne iznenađuju previše s obzirom da su u istraživanje bili uključeni domovi umirovljenika koji su po svojoj opremljenosti i uvjetima života slični uvjetima kakve bi starije osobe imale da su u svojoj kući. Također, kakv će osjećaj izazvati odlazak u dom ovisi o stavu stare osobe, stavu okoline u kojoj se nalazi, mogućnosti zadovoljenja različitih potreba u domu, sposobnosti prilagođavanja i slično. Upravo medicinske sestre, posebice u patronažnoj djelatnosti mogu pravovremenim intervencijama spriječiti pojavu usamljenosti starijih osoba koje žive u kućama ili pak starijim osobama koje planiraju živjeti u domu, medicinske sestre mogu pomoći u pripremi za smještaj u dom kako bi se starije osobe što bolje prilagodile.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica