Pregled bibliografske jedinice broj: 942968
"Prehrana školske djece“ – projekt Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije u suradnji sa Županijskim stručnim vijećem voditelja školskih preventivnih programa u osnovnim školama
"Prehrana školske djece“ – projekt Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije u suradnji sa Županijskim stručnim vijećem voditelja školskih preventivnih programa u osnovnim školama // Hrvatski časopis za javno zdravstvo, 9 (2013), 33; 92-108 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 942968 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Prehrana školske djece“ – projekt Zavoda za javno
zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije u
suradnji sa Županijskim stručnim vijećem voditelja
školskih preventivnih programa u osnovnim školama
("School children's nutrition" - project of the
Public Health Institute of the County of Bjelovar-
Bilogora in cooperation with the County Council of
Experts for School Preventive Prevention Programs
in Primary Schools)
Autori
Bertić, Želimir
Izvornik
Hrvatski časopis za javno zdravstvo (1845-3082) 9
(2013), 33;
92-108
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Prehrana, školska djeca, Bjelovarsko-bilogorska županija
(Nutrition, School Children, Bjelovar - Bilogora County)
Sažetak
Suradnja Zavoda za javno zdravstvo „Odjela za zdravstveni odgoj i prosvjećivanje“ sa Voditeljima školskih preventivnih programa u osnovnim školama traje gotovo dvije godine. Započelo je na stručnom skupu voditelja školskih preventivnih programa u osnovnim školama Bjelovarsko-bilogorske županije (BBŽ) od strane Voditelja preventivnih programa BBŽ, održanog u II. osnovnoj školi u Bjelovaru. Na skupu su sudjelovali javnozdravstveni djelatnici i stručni suradnici osnovnih škola u BBŽ, s ciljem izrade preventivnih programa. Tijekom stručnog skupa dogovorena je provedba dva pilot projekta „Prehrana i zdravlje“ te „Tjelesna aktivnost i zdravlje“. Glavni poticaj za izradu i provedbu tih projekata su zabrinjavajući podaci Svjetske zdravstvene organizacije koji govore da trenutno u Hrvatskoj ima 64% odraslih muškaraca i 54% žena s prekomjernom tjelesnom težinom. Posebno zabrinjava činjenica da viška kilograma nije pošteđen ni sve veći broj djece. U zadnjih 10 do 15 godina uočen je porast pretilosti meu školskom djecom. Uzroci pretilosti su brojni, kad su u pitanju djeca i mladi izrazito su nazočni. Najvažniji uzroci pretilosti su kulturološki utjecaji na prehrambene navike i tjelesnu aktivnost. Istraživanja pokazuju da su slatki napici i voćni sokovi glavni krivci pretilosti u mladih. Na medijske izazove (TV, reklame) posebno su podložna djeca, dok kultura i obrazovni sustav nude vrlo malo zdravih zamjena. Vrijeme odmora i rada sve se više provodi u mirovanju, jer se ljudi, koristeći automobile, gledajući TV, igrajući videoigre i radeći za računalom, premještaju iz jednog sjedećeg položaja u drugi. Međutim, “kult zdravlja” djecu i mladež ne zanima baš previše jer smatraju da to nije nešto što njih treba zanimati. Inače, prekomjerna tjelesna težina povećava rizik za razvoj niza bolesti, posebice srčano žilnih, visokog krvnog tlaka, hiperlipidemije (povećane masnoće u krvi), šećerne bolesti 93 neovisne o inzulinu (dijabetes tipa II), nekih sijela raka i bolesti organa za kretanje. To su ujedno i bolesti od kojih obolijeva znatan dio odrasle populacije u Hrvatskoj i drugim industrijski razvijenim zemljama, gdje prekomjerna tjelesna težina u odraslih osoba nije samo posljedica unosa hrane, već je i posljedica nedovoljne tjelesne aktivnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski