Pregled bibliografske jedinice broj: 935001
Promjene biomarkera oksidativnog stresa u imunosnim organima miševa izloţenih imazalilu, cipermetrinu i karbendazimu
Promjene biomarkera oksidativnog stresa u imunosnim organima miševa izloţenih imazalilu, cipermetrinu i karbendazimu, 2012., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 935001 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promjene biomarkera oksidativnog stresa u imunosnim organima miševa izloţenih imazalilu, cipermetrinu i karbendazimu
(CHANGES OF OXIDATIVE STRESS BIOMARKERS IN ORGANS OF IMMUNE SYSTEM IN MICE EXPOSED TO IMAZALIL, CYPERMETHRIN AND CARBENDAZIM)
Autori
Antonija Cvitanović
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
24.01
Godina
2012
Stranica
67
Mentor
Domagoj Đikić
Neposredni voditelj
Domagoj Đikić
Ključne riječi
katalaza/superoksid dismutaza/malonildialdehid/8-iso prostaglandin F2α/glutation/imunotoksičnost
(catalase/superoxid dismutase/malonilaldehyd/8-iso prostaglandin F2α/glutathion/immunotoxicity)
Sažetak
Imazalil, cipermetrin i karbendazim su detektirani u biljkama za ljudsku prehranu. Kako bi istražili da li njihove kombinacije, primijenjivane oralno u niskim dozama, izazivaju imunotoksičnost, proveden je in vivo eksperiment. Doze od 10 mg/kg imazalila i cipermetrina te 20 mg/kg karbendazima i njihove kombinacije davane su miševima dnevno tijekom 28 dana. Nakon 24 sata od zadnje doze, biomarkeri oksidativnog stresa su mjereni u imunološkim organima: aktivnost katalaze i superoksid dismutaze te koncentracije reduciranog glutationa, malonildialdehida i 8-iso prostaglandina F2α. U usporedbi s kontrolnom skupinom, ovi markeri su promijenili aktivnost i koncentracije. Naši rezultati sugeriraju da pesticidi imaju potencijal izazvati oksidativni stres u imunološkim organima. Smanjenje koncentracija reduciranog glutationa utvrđene su u svim skupinama, osim kod skupine izložene karbendazimu u timusu i limfnim čvorovima. Opće povećanje koncentracije malonildialdehida je zabilježeno u svim skupinama, što ukazuje na to da se toksični učinak ovih pesticida vjerojatno vrši putem stvaranja slobodnih radikala. Povećanje aktivnosti superoksid dismutaze i katalaze u slezeni ukazuje na prekomjernu proizvodnju reaktivnih kisikovih vrsta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Domagoj Đikić
(mentor)