Pregled bibliografske jedinice broj: 93419
Modeliranje prijenosa topline tijekom reakcije polimerizacije nezasićenog poliestera
Modeliranje prijenosa topline tijekom reakcije polimerizacije nezasićenog poliestera // Prvi znanstveno-stručni skup Programski sustava Mathematica u znanosti, tenologiji i obrazovanju PrimMath[2001], Sažeci/Abstracts / Ungar, Šime (ur.).
Zagreb: Matematički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2001. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 93419 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje prijenosa topline tijekom reakcije polimerizacije nezasićenog poliestera
(Modeling of the heat transfer during the cure reaction of an unsaturated polyester)
Autori
Brnardić, Ivan ; Ivanković, Marica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Prvi znanstveno-stručni skup Programski sustava Mathematica u znanosti, tenologiji i obrazovanju PrimMath[2001], Sažeci/Abstracts
/ Ungar, Šime - Zagreb : Matematički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2001
Skup
Prvi znanstveno-stručni skup Programski sustava Mathematica u znanosti, tenologiji i obrazovanju PrimMath[2001]
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2001. - 28.09.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Sažetak
Analiziran je utjecaj mehanizama prijenosa topline i kemijske reakcije polimerizacije na profile temperature kroz masu duromernog sustava na temelju nezasićene poliesterske smole i stirena. Model prijenosa topline izveden je za valjak. Sustav parcijalnih diferencijalnih jednadžbi izvedenih iz bilance energije rješavan je pomoću programa Mathematica 4, metodom konačnih razlika. Na temelju kalorimetrijskih istraživanja kinetike reakcije polimerizacije u izotermnim uvjetima i literaturnih podataka za toplinska i fizikalna svojstva istraživanog duromernog sustava i kalupa izračunati su temperaturni profili (temperatura vs vrijeme) za n segmenata cilindra. Rezultati za središnji segment uspoređeni su s eksperimentalnim vrijednostima temperature dobivenim tijekom očvršćivanja duromernog sustava pri konstantnoj temperaturi kalupa od 378 K. Slaganje između modela i eksperimenta je vrlo dobro. Na temelju temperaturnih profila moguće je izračunati i odgovarajuće profile konverzije za svaki segment. Opisana istraživanja doprinose boljem razumijevanju fizikalnih i kemijskih fenomena do kojih dolazi tijekom polimerizacije duromernih sustava, a samim tim omogućavaju i kontroliranje procesa njihove preradbe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo