Pregled bibliografske jedinice broj: 934110
Osobitosti vokalnog napora glasovnih profesionalaca u turizmu
Osobitosti vokalnog napora glasovnih profesionalaca u turizmu // Inovacije, sigurnost i održivost u razvoju turizma / Breslauer, Nevenka (ur.).
Sveti Martin na Muri: Međimursko veleučilište u Čakovcu, 2018. str. 14-21 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 934110 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osobitosti vokalnog napora glasovnih
profesionalaca u turizmu
(Characterisics of vocal tension of professional
voice users in tourism)
Autori
Carović, Ines ; Žganec, Tena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Inovacije, sigurnost i održivost u razvoju turizma
/ Breslauer, Nevenka - Sveti Martin na Muri : Međimursko veleučilište u Čakovcu, 2018, 14-21
Skup
5. međunarodna konferencija Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 04.04.2018. - 05.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
vokalni zamor ; glasovni profesionalci u turizmu ; njega glasa
(vocal fatigue ; professional voice users in tourism ; voice care)
Sažetak
U radu će se prikazati rezultati istraživanja vokalnoga zamora glasovnih profesionalaca u turizmu. Vokalni je zamor funkcionalna slabost glasa, a Kovačić (2012) pojašnjava da je riječ o samopercepciji povećanog laringalnog naprezanja i promjenama kvalitete glasa. Do sada su istraživanja bila usmjerena na nastavnike, glumce i pjevače te spikere i novinare, a povećan rast gospodarske grane turizma u Republici Hrvatskoj izazvao je i veće zahtjeve za govorno opterećenje glasovnih profesionalaca u turizmu. Budući da glasovni profesionalci u turizmu svakodnevno imaju povećane napore kroz višesatno govorenje prisiljeni su prilagođavati se različitim tehničkim uvjetima (govor u autobusu, na javnim, bučnim površinama, bez osiguranoga razglasa, s različitim brojem slušatelja…), pokušalo se istražiti kakve su njihove govorne navike te kakva je njihova procjena glasa. Istraživanje je provedeno na 103 ispitanika u dva dijela. Prvi dio je upitnik o samoprocjeni vokalnoga zamora, a drugi dio s deset ispitanika je analiza kvalitete glasa prije (nakon odmora) i neposredno poslije vokalnoga zamora. U glavnom dijelu istraživanja ispitala se subjektivna procjena simptoma vokalnoga zamora te svjesnost glasovnih profesionalaca u turizmu o njezi glasa i govornoj higijeni. U drugome dijelu su se analizirale akustičke karakteristike glasa i kvaliteta glasa ove skupine glasovnih profesionalaca prije i poslije dužega govora te su izmjereni prosječni govorni F0, jitter i shimmer. Rezultati pokazuju koji su najčešći subjektivni simptomi glasovnoga zamora te da glasovni profesionalci u turizmu nemaju sustavnu, a čak ni temeljnu edukaciju i pomoć u njezi glasa, ali ni svijest o potrebi za njegom glasa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-130-0000000-0785 - Proizvodnja i percepcija govora (Liker, Marko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ines Carović
(autor)