Pregled bibliografske jedinice broj: 932516
Stavovi i mišljenja odraslih i maturanata o problemima alkoholizma
Stavovi i mišljenja odraslih i maturanata o problemima alkoholizma // Crkva u svijetu : CUS, 53 (2018), 1; 51-70 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 932516 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi i mišljenja odraslih i maturanata o problemima alkoholizma
(Attitudes and opinions of adults and secondary school leavers about the problems of alcoholism)
Autori
Duvnjak, Neven ; Lenkić, Jerolim
Izvornik
Crkva u svijetu : CUS (0352-4000) 53
(2018), 1;
51-70
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
alkoholizam, odrasli, maturamti, razlozi pijenja, prevencija, vrijeme počinjanja pijenja
(alcoholism, adults, high school boys, high school girls, reasons for drinking, drunkenness, prevention, start of the drinking time)
Sažetak
U članku se s katoličkog obzorja i sociografske teorije analizira odnos prema alkoholu među odraslima i maturantima. Odrasli pokazuju tolerantan odnos prema komuzumiranju alkohola, ali su u većini oni koji su oprezni i shvaćaju njegove negativne strane. Toleranciju pokazuju kada je riječ o slavlju i alkoholizmu. Većini odraslih alkohol nije potreban za dokazivanje u društvu i spremni su potražiti liječnički savjet. Žele pomoći mladima da se ostave pijanstva, ali zato u manjem broju vjeruju u prevenciju. U većini smatraju kako je roditeljska briga važna u ukazivanju mladima na negativne učinke alkohola. Znatno više žena od muškaraca vjeruje u važnost preventive. U odnosu na odrasle, više maturanata misli kako slavlje ne može proći bez alkohola. Velika većina mladih smatra da se može dokazivati bez alkohola i razlikuju se od odraslih kojima je alkohol važniji za dokazivanje. Većina srednjoškolaca smatra kako na odnos prema alkoholu nikada ne utječe loš primjer odraslih. Također, većina smatra da svojom brigom za zdravlje ne mogu pomoći odraslima da se ostave pijenja alkohola. Maturanti nisu skloni kontinuiranoj prevenciji u borbi protiv alkoholizma, već povremenoj. Što se tiče dobi u kojoj srednjoškolci počinju piti, rezultati su poražavajući jer ih najviše počinje konzumirati alkohol u 15-oj odnosno 12-oj godini života. Ostali pokazatelji tiču se odnosa između spola i pijanstva. Srednjoškolke u većini smatraju da je moguće slaviti bez pijanstva, za razliku od srednjoškolaca kojima su to gotovo sinonimi. Djevojke kasnije počinju piti od mladića (u 15-oj godini), dok mladići u većini počinju u 12-oj godini. Srednjoškolke i srednjoškolci razlikuju se i po mjestu prebivanja. Znatno više Vrgorčana misli da svojom brigom za zdravlje mogu pomoći odraslima da se ostave pijanstva, za razliku od Zagrepčana. Mladi iz Vrgorca počinju piti kasnije od vršnjaka iz Zagreba. Vrgočani više vjeruju u provođenje stalne prevencije, dok su mladi u Zagrebu skloniji povremenoj preventivi. Razlike su zabilježene i kod smjera škole i početka pijenja gdje su polaznici/e strukovnih škola, u usporedbi s gimnazijalcima, skloniji ranijem počinjanju konzumiranja alkohola (već sa 12 godina).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Neven Duvnjak
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus