Pregled bibliografske jedinice broj: 928749
Etički aspekti psihijatrijskog sestrinstva u zajednici
Etički aspekti psihijatrijskog sestrinstva u zajednici // NeuroetiKA: između bioetike i neuroznanosti / Salopek, Igor ; Jančić, Ervin (ur.). - Karlovac : Opća bolnica Karlovac , 2017. 23-23 (ISBN: 978-953-95419-3-2).
Karlovac, Hrvatska, 2017. str. 23-23 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 928749 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Etički aspekti psihijatrijskog sestrinstva u zajednici
(Ethical aspect of psychiatric nursing in the community)
Autori
Rožman, Josipa ; Ožura, Anamaria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
NeuroetiKA: između bioetike i neuroznanosti / Salopek, Igor ; Jančić, Ervin (ur.). - Karlovac : Opća bolnica Karlovac , 2017. 23-23 (ISBN: 978-953-95419-3-2).
/ - , 2017, 23-23
ISBN
978-953-95419-3-2
Skup
Znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem NeuroetiKA: između bioetike i neuroznanosti
Mjesto i datum
Karlovac, Hrvatska, 09.06.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
psihijatrijsko sestrinstvo, neuroetika, zajednica
(psychiatric nursing, neuroetics, community)
Sažetak
Zdravstvena njega psihijatrijskih bolesnika kompleksno je područje zdravstvene njege za koje su potrebna dodatna stručna vještine i znanja. Produžetak godina života, ekonomski i socijalni uvjeti značajno utječu na porast broja psihijatrijskih oboljenja, te je potrebno provoditi cijeloživotno interdisciplinarno obrazovanje zdravstvenih djelatnika, čime se pridonosi u kvaliteti rada. Također, ubrzani ritam života, psihičke napetosti i nezadovoljstvo/neuspjesi, dovode do teške patnje i osjećaja besperspektivnosti ; sve to može se odraziti na mentalno zdravlje pojedinca i zajednice. Od oboljenja koja utječu na radne sposobnosti pet je mentalnih oboljenja - depresija i alkoholizam. Psihijatrijsko sestrinstvo 21. stoljeća je sestrinstvo koje treba kontinuirano unapređivati i razvijati, stoga je potrebno planirati različite programe (izvanbolničke) rehabilitacije za osobe s psihičkim poremećajima kako bi se spriječile ponovne rehospitalizacije, lišavanja poslovne sposobnosti, te smještaj u domove socijalne skrbi. Psihijatrijsko sestrinstvo svoj izvorni autoritet nalazi u području integrativne skrbi za zdravog ili bolesnog pojedinca, koji se mora temeljiti na općim konceptualnim modelima i načelima (razumijevanju, prihvaćanju i pomaganju čovjeku kao cjelovitom ljudskom biću, kao osobi). Stoga vrijednost psihijatrijskog sestrinstva jest vrhunac integrativnosti pristupa u području određenih vještina zdravstvene njege. Bez obzira mjesto rada, medicinske se sestre svakodnevno susreće s kompleksnim poslovnim izazovima, pa tako i etičkim dvojbama. Nekad i slabo mjerljivi zadatak psihijatrijskog sestrinstva jest objedinjavanje dualnosti: s jedne se strane treba skrbiti za očuvanje i promicanje zdravlja pojedinca a time s druge strane holistički djeluje na očuvanje i promicanje zdravlja u zajednici. Svaka sestra mora uključiti sva svoja stručna i etička znanja, životno iskustvo, kognitivne sposobnosti, moralnu osjetljivost, sposobnost razmišljanja i osobnu moralnu motivaciju kako bi (zajedno s zdravim ili bolesnim pojedincem) kroz proces došla do najbolje odluke po kojoj djelovati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti