Pregled bibliografske jedinice broj: 926851
PROCJENA INTENZITETA BOLI U SESTRINSKOM ZBRINJAVANJU BOLESNIKA NAKON OPERACIJE PRIJELOMA POTKOLJENICE
PROCJENA INTENZITETA BOLI U SESTRINSKOM ZBRINJAVANJU BOLESNIKA NAKON OPERACIJE PRIJELOMA POTKOLJENICE // Glasilo HDMSARIST-a Schock, IX (2018), 1; 98-109 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 926851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PROCJENA INTENZITETA BOLI U SESTRINSKOM ZBRINJAVANJU BOLESNIKA NAKON OPERACIJE PRIJELOMA POTKOLJENICE
(INTELLIGENCE ASSESSMENT BREAKS IN SESTRINE DISEASE OF PATIENT AFTER THE OPERATION OF POTENTIAL TRANSLATION)
Autori
Mesar, Melita ; Starčević, Andreja ; Žulec, Mirna ; Barbir, Snježana ;
Izvornik
Glasilo HDMSARIST-a Schock (1846-7369) IX
(2018), 1;
98-109
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
bol, prijelom potkoljenice, zbrinjavanje boli
(pain, hip fracture, pain relief)
Sažetak
CILJEVI: Utvrditi kako pacijenti s prijelomom potkoljenice ocjenjuju jakost (kvantitativno) i karakteristike ( kvalitativno) boli. Osim toga, utvrditi je li planiranje zdravstvene njege i načelo rada na odjelu sukladno potrebama ili ga se može bitnije poboljšati na opće zadovoljstvo bolesnika, ali i osoblja. METODE: Prospektivnom studijom obrađeno je 20 bolesnika s prijelomom potkoljenice koji su operativno zbrinuti i hospitalizirani u KB Dubrava , Odjel za traumatologiju, Klinika za kirurgiju. Ispitivanje je provedeno anonimnim upitnikom koji se sastoji pitanja koji služe određivanje dobi, spola, intenziteta boli, opisa boli, vrijeme javljanja boli, reakcija na bol, učestalost boli, djelovanje terapije protiv boli i samog zadovoljstva pacijenata u suzbijanju boli. REZULTATI: Obuhvaćeno je ukupno 20 bolesnika, prosječne dobi od 47, 2 godine. Od toga je 12 ispitanika muškog spola i 8 ispitanika ženskog spola. 45% ispitanika karakterizira bol kao jaku bol, 35% opisuje bol kao oštru, 55% da se bol javlja u kretanju. Bol je povremena kod 75% ispitanika, a procjenjuju da bol najviše utječe na rapoloženje(30%) te san (25%). Kod 75% ispitanika bol prestaje u roku 15 – 60 min nakon medikamnetozne terapije, a istu smatraju naučinkovitijim načinom zbrinjavanja boli (55%). ZAKLJUČAK: Kao jedna od češćih vrsta prijeloma u srednjoj životnoj dobi, prijelom u području potkoljenice jest čest problem u sklopu sestrinske njege na traumatološkim odjelima. Adekvatnim praćenjem pacijenta te primjenama tehnika za zbrinjavanje boli osigurava se kvalitetna i učinkovita zdravstvena njega.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)