Pregled bibliografske jedinice broj: 924367
Turistički potencijali Varaždinske županije iz segmenta kulturnog i vjerskog turizma
Turistički potencijali Varaždinske županije iz segmenta kulturnog i vjerskog turizma // Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment : 4. međunarodna konferencija, Sv. Martin na Muri, 14. i 15. travnja, 2016. : zbornik radova / Breslauer, Nevenka (ur.).
Sveti Martin na Muri: Međimursko veleučilište u Čakovcu, 2016. str. 92-101 (ostalo, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 924367 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Turistički potencijali Varaždinske županije iz
segmenta kulturnog i vjerskog turizma
(Tourism potential of Varaždin County from the
segment of cultural and religious tourism)
Autori
Loparić, Andreja ; Gregorić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment : 4. međunarodna konferencija, Sv. Martin na Muri, 14. i 15. travnja, 2016. : zbornik radova
/ Breslauer, Nevenka - Sveti Martin na Muri : Međimursko veleučilište u Čakovcu, 2016, 92-101
ISBN
978-953-8095-01-6
Skup
4. međunarodna konferencija Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 14.04.2016. - 15.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kulturni turizam, turistički potencijali, Varaždinska županija, vjerski turizam
(cultural tourism, religious tourism, tourism potential, Varaždin County)
Sažetak
Hrvatska je tradicionalno turistička zemlja, a u posljednjih godina na turističkom se tržištu sve više ističe interes gostiju za specifičnim oblicima turizma. Upravo se postojeći potencijali trebaju iskoristiti kako bi se osmislio prepoznatljiv identitet turističke ponude, čime bi se povećala konkurentnost i olakšalo pozicioniranje na tržištu. Turizam bi trebao postati jedan od značajnih segmenata gospodarstva i u dijelovima Hrvatske u kojima je do sada bio zanemarivan i marginaliziran. Predmet istraživanja ovog rada je analizirati postojeće stanje turizma te perspektivu njegovog daljnjeg razvoja putem istraživanja turističkih potencijala iz segmenta kulturnog i vjerskog turizma Varaždinske županije. Cilj ovoga rada je istražiti neiskorištene, a potencijalno araktivne i zanimljive sadržaje kojima bi se mogla upotpuniti turistička ponuda ovog područja, a time i povećati prepoznatljivost Varaždinske županije. Korištene metode u ovome radu su povijesna metoda, komparativna metoda, metoda deskripcije, analize i sinteze, te kvantitativna metoda israživanja provedena putem anketnog upitnika distribuiranog u sedam turističkih zajednica na području Varaždinske županije (u gradovima Ivanec, Lepoglava, Ludbreg, Novi Marof, Varaždin i Varaždinske Toplice, u općini Bednja). SWOT analiza rezultata israživanja daje uvid u glavne prednosti, nedostatke, mogućnosti i prijetnje razvoju turizma Varaždinske županije. Hipoteze rada su dokazane sa stajališta potvrđivanja da kulturni i vjerski sadržaji Varaždinske županije predstavljaju značajne elemente kulturne i povijesne baštine koji trebaju postati atraktivni turistički resursi, sa stajališta potrebe za boljom suradnjom između kulturnog i vjerskog sektora, iz perspektive potrebe za uključivanjem lokalne, regionalne, ali i državne razine upravljanja destinacijom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Međimursko veleučilište u Čakovcu,
Visoka škola za ekonomiju, poduzetništvo i upravljanje Nikola Šubić Zrinski, Zagreb
Profili:
Marina Gregorić
(autor)