Pregled bibliografske jedinice broj: 923892
Analiza utjecaja sirovine i postupka proizvodnje netkanog tekstila na vlačna svojstva
Analiza utjecaja sirovine i postupka proizvodnje netkanog tekstila na vlačna svojstva, 2017., diplomski rad, diplomski, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 923892 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza utjecaja sirovine i postupka proizvodnje netkanog tekstila na vlačna svojstva
(Analysis of raw material and nonwoven fabric process influence on tensile properties)
Autori
Anamarija Nekić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
22.09
Godina
2017
Stranica
43
Mentor
Kopitar, Dragana
Ključne riječi
polipropilensko vlakno, poliestersko vlakno, netkani tekstil, grebenanje, iglanje, termičko učvršćenje, vlačna svojstva
(polypropylene fibre, polyester fibre, nonwoven fabric, carding process, needlepunching, thermal bonding, tensile properties)
Sažetak
U diplomskom radu ispitano je 15 različitih netkanih tekstila koji se razlikuju po sirovinskom sastavu (polipropilensko i poliestersko vlakno), površinskim masama (u rasponu od 97 g m-2 do 500 g m-2) te načinu učvršćenja (iglanje, iglanje i kalandriranje te učvršćenje termičkim putem uz pomoć vrućeg zraka). Svi uzorci su prošli sljedeće faze procesa izrade netkanog tekstila: pripreme vlakana, izrade runa na grebenaljci i polaganja na križnom polagaču. Nakon izrade runa dio uzoraka učvršćen je iglanjem, dio je učvršćen iglanjem i kalandriranjem, a dio je nakon grebenaljke i polaganja na križnom polagaču učvršćen termičkim putem prolaskom kroz vrući zrak. U radu su opisani proizvodni procesi i primarne karakteristike polipropilenskih i poliesterskih vlakana. Rezultati su prikazani u tablicama i grafikonima. Prekidna sila svih ispitanih netkanih tekstila veća je u smjeru suprotnom od izlaska materijala iz stroja (CMD). Veća prekidna sila u CMD smjeru karakteristična je za netkane tekstile proizvedene mehaničkim putem na grebenaljci te polaganjem runa na križnom polagaču. Uzorci učvršćeni termičkim postupkom imaju najmanju prekidnu silu. Uspoređujući netkane tekstile učvršćene iglanjem te s iglanjem i kalandriranjem vidljiv je utjecaj debljine na prekidnu silu, gdje povećanjem debljine netkanih tekstila prekidna sila raste. Prekidne sile uzoraka učvršćenih termičkim postupkom su najmanje. Zaključuje se da postupak učvršćenja i vrste sirovine značajno utječu na prekidnu silu netkanog tekstila dobivenog izradom runa mehaničkim putem.
Izvorni jezik
Hrvatski