Pregled bibliografske jedinice broj: 923640
Obrada LiDAR podataka i stvaranje GIS baze pomoću Ortosky alata na primjeru Skradinskog buka
Obrada LiDAR podataka i stvaranje GIS baze pomoću Ortosky alata na primjeru Skradinskog buka // Zbornik radova Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj - Aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku “Krka” / Marguš, Drago (ur.).
Šibenik, 2017. str. 978-993 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 923640 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrada LiDAR podataka i stvaranje GIS baze pomoću
Ortosky alata na primjeru Skradinskog buka
(LiDAR data processing and GIS database creation by
OrtoSky tools on Skradinsko buk case study)
Autori
Roland, Vlatko ; Šiljeg, Ante ; Batina, Anja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj - Aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku “Krka”
/ Marguš, Drago - Šibenik, 2017, 978-993
ISBN
978-953-7406-50-9
Skup
Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj - Aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku “Krka”
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 28.09.2015. - 03.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
LiDAR, oblak točaka, klasifikacija, OrtoSky, GIS baza podataka, NP Krka
(LiDAR, point cloud, classification, OrtoSky, GIS database, NP Krka)
Sažetak
LiDAR (engl. Light Detection and Ranging) je tehnologija prostornog laserskog skeniranja za automatizirano i efikasno prikupljanje prostornih podataka. Zbog velike frekvencije mjerenja (do 200 kHz), moguće je detaljno izmjeriti oblik terena i objekata na njemu u kratkom vremenskom roku. Rezultat laserskog skeniranja je skup 3D XYZ točaka koji se naziva oblak točaka. Područje slapova u NP „Krka“ snimljeno je 2014. godine LiDAR tehnologijom gustoće ~30 točaka/cm2. S obzirom na veliku količinu prikupljenih podataka, izvršena je segmentacija oblaka točaka, odnosno podaci su grupirani prema geometrijskim karakteristikama objekata na koji se odnose, zbog provođenja naknadnog filtriranja i kaslifikacije podataka. Filtriranjem su odvojene korisne informacije od neželjenih, a klasifikacijom su iz oblaka točaka izdvojeni različiti objekti na terenu i preraspodijeljeni u klase (slojeve). Za topografsku primjenu laserskog skeniranja iz zraka u području Skradinski buk korištene su sljedeće klase: visoka vegetacija, niska vegetacija, građevina, voda i teren. Iz klase visoka vegetacija dobiveni su podaci o visini vegetacije i količini biomase. U klasu građevina spadaju građevine, komunalne infrastrukture, ceste, dalekovodi i drugi izgrađeni objekti. Svrha rada je prikazati mogućnost interpretacije LiDAR snimki i automatizirano popunjavanje GIS baze podataka (vektorskim podacima i atributima) iz prikupljenog oblaka točaka korištenjem OrtoSky alata. Provođenjem filtriranja, klasifikacije i modeliranja oblaka točaka izvršena je topografska izmjera, određena visina i gustoća vegetacije i postavljeni uvjeti za generiranje digitalnog modela reljefa i digitalnog modela površina. Tako dobiveni podaci bit će korišteni za kartiranje područja Nacionalnog parka „Krka“ i praćenje stanja sedrenih barijera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija, Interdisciplinarne tehničke znanosti, Geografija