Pregled bibliografske jedinice broj: 92286
Utjecaj Ca-folijarne aplikacije na kvalitetu slatke paprike u stakleničkom uzgoju
Utjecaj Ca-folijarne aplikacije na kvalitetu slatke paprike u stakleničkom uzgoju // 37. znanstveni skup Hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem. Zbornik sažetaka / Kovačević, Vlado (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2001. str. 222-223 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 92286 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj Ca-folijarne aplikacije na kvalitetu
slatke paprike u stakleničkom uzgoju
(Influence of Ca-foliar application on yield and
quality of sweet paper in glasshouse conditions)
Autori
Parađiković, Nada ; Lončarić, Zdenko ; Bertić, Blaženka ; Vukadinović, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
37. znanstveni skup Hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem. Zbornik sažetaka
/ Kovačević, Vlado - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2001, 222-223
Skup
37. znanstveni skup Hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 19.02.2001. - 23.02.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
slatka paprika ; staklenički uzgoj ; Ca-gnojidba ; kvaliteta paprike
(sweet paper ; glasshouse condition ; Ca-fertilization ; paper qualtiy)
Sažetak
Kalcij je važan nutrient u visokoproduktivnoj povrćarskoj proizvodnji kao što je staklenička proizvodnja paprike. Biljke, mikroorganizmi i životinje trebaju ga u velikim količinama. Na staničnoj razini kalcij učvršćuje stjenke i stabilizira biomembrane, osigurava jak vigor, zdrav porast, otpornost na bolesti i štiti od toksina. Kod manjka ili viška kalcija usporena je dioba stanica, smanjen rast vrhova izdanaka i korijena te ograničen rast plodova. To se manifestira jasnim simptomima, npr. lokalnim propadanjem plodova rajčice i paprike (blossom- end rot=ber).Jak stanični zid je odraz dobre obskrbe biljke kalcijem, , što osigurava dulje skladištenje plodova, otpornost biljke i plodova na bolesti, dulju funkciju korijena i izdanaka i veću otpornost na niske i visoke temperature. Dobra bioraspoloživost kalcija može se postići kalcizacijom, ali u mnogim slučajevima njena visoka cijena, višegodišnji efekti uz odloženo početno djelovanje, te problemi koji nastaju radikalnom promjenom raspoloživosti drugih hraniva u tlu, ograničavaju njenu primjenu. Zbog toga se često pristupa primjeni tekućih Ca-gnojiva, posebno u hortikulturi. Najčešće su to otopine Ca- nitrata, Ca-klorida ili Ca-sulfata, uz neke druge kemijske i biološke aditive, dok najveći učinak ipak imaju kelati i kompleksi kalcija sa sintetskim ili prirodnim organskim molekulama. U radu su prikazani rezultati folijarne primjene kalcija kao dopune standardnoj gnojidbi u stakleničkom uzgoju, na prinos i kvalitetu plodova paprike sorte Cecil, na području istočne Hrvatske. Primjena Ca je bila folijarna (0.5 % otopina Ca-kelata), u četiri repeticije, od 25. svibnja do 25. srpnja i to svakih pet dana. Ukupna doza Ca bila je 30.6 kg/ha. Ukupni prinos poslije 14 berbi bio je na kontrolnoj varijanti 15.72 kg/m2, a na gnojenoj varijanti 16.74 kg/m2. Komercijalni značaj je bio velik, jer je tretirana paprika bila 100 % za tržište, dok je to na kontrolnoj varijanti bilo na razini 40.2 %.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079101
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Vladimir Vukadinović
(autor)
Zdenko Lončarić
(autor)
Nada Parađiković
(autor)
Blaženka Bertić
(autor)