Pregled bibliografske jedinice broj: 922584
Mogućnosti turističke valorizacije dubrovačkih ljetnikovaca
Mogućnosti turističke valorizacije dubrovačkih ljetnikovaca, 2011., magistarski rad, Odjel za ekonomiju i poslovnu ekonomiju, Dubrovnik
CROSBI ID: 922584 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti turističke valorizacije dubrovačkih ljetnikovaca
(The possibilities of the tourist valorization of the villas of Dubrovnik)
Autori
Karamehmedović, Deša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Odjel za ekonomiju i poslovnu ekonomiju
Mjesto
Dubrovnik
Datum
20.06
Godina
2011
Stranica
164
Mentor
Vrtiprah, Vesna
Neposredni voditelj
Vrtiprah, Vesna
Ključne riječi
graditeljska baština, turistička ponuda, dvorci/ljetnikovci, dubrovački ljetnikovci, turistička valorizacija
(built heritage, touristic offer, castles/villas, the villas of Dubrovnik, touristic valorisation)
Sažetak
Dvorci, palače, vile, ljetnikovci, povijesna središta u svijetu i Europi turistički su resursi koji u posljednja dva desetljeća bilježe kontinuirano povećanje broja posjetitelja, koje se može iskazati kvantitativno, ali i kvalitativno - prvenstveno kroz zadovoljstvo potrošača ponuđenim. Ove resurse i njihovu atraktivnost ne karakterizira samo njihova spomenička vrijednost nego i nematerijalna priča koju 'nose' i koja procesom interpretacije budi maštu i ushit posjetitelja. Involviranjem posjetitelja u sami proces interpretacije dolazi do interakcije između posjetitelja i atrakcije koja posjetitelju stvara osjećaj zadovoljstva i ispunjenja doživljenim koji zauvijek nosi u svom pamćenju. Istraživanja, provedena kako bi se potvrdile u radu postavljene hipoteze, obuhvatila su četiri područja. Prvo: zakonsku regulativu po pitanjima očuvanja materijalne kulturne baštine, turizma, kulture i kulturnog turizma. Drugo: financiranja očuvanja graditeljske baštine, kao i interakciju graditeljske baštine i turizma ; sinergiju javnog/privatnog/nevladinog sektora u ovim procesima. Treće: turističku ponudu dvoraca u Velikoj Britaniji, venecijanskih vila u pokrajini Veneto u Italiji, kao i objekte kulturne baštine u funkciji turizma u Republici Hrvatskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Zakonodavstvo je obuhvatilo konvencije i drugu zakonsku regulativu, financiranje kroz projekte i fondove Europske unije u Europskoj uniji, Velikoj Britaniji, talijanskoj pokrajini Veneto, Republici Hrvatskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Četvrto: povijesno značenje, prostorna disperzija, stupanj zaštite, vlasništvo, fizičko stanje te aktualna uporaba dubrovačkih ljetnikovaca. Istraživanjima se došlo do spoznaja da su Velika Britanija i Italija uspješne u području očuvanja baštine, da koriste sredstva iz europskih fondova za provedbu projekata i financiranje očuvanja graditeljske baštine i da su dvorci/ljetnikovci kulturno - turistički proizvodi vidljivi na turističkoj karti svijeta, uz sinergiju sva tri sektora. U Republici Hrvatskoj u zadnjem se desetljeću bilježe pomaci u valoriziranju kulturne baštine, no graditeljska baština još nije dovoljno uključena niti u svekolike strategije niti u turističke tokove, pa su dvorci/ljetnikovci u Republici Hrvatskoj većinom ruševni. Dubrovački ljetnikovci nisu iznimka, iako bi, svojom europskom dimenzijom - s jedne i unikatnošću - s druge strane, mogli postati 'novi' turistički proizvod u ukupnoj turističkoj ponudi Dubrovačko-neretvanske županije i Dubrovnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Povijest umjetnosti
Napomena
Podaci o dubrovačkim ljetnikovcima koji se navode u ovom magistarskom radu nisu bili nikada ranije prikupljeni, analizirani, publicirani niti poznati javnosti. Autorica ih je prikupila prvenstveno terenskim istraživanjem provedenim 2009. - 2011.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku