Pregled bibliografske jedinice broj: 915171
Osječko Hrvatsko narodno kazalište u prvoj polovini 20. stoljeća na plakatima Muzeja Slavonije Osijek
Osječko Hrvatsko narodno kazalište u prvoj polovini 20. stoljeća na plakatima Muzeja Slavonije Osijek, 2014., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet, Osijek
CROSBI ID: 915171 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osječko Hrvatsko narodno kazalište u prvoj polovini 20. stoljeća na plakatima Muzeja Slavonije Osijek
(Croatian national theatre in Osijek in the first half of the 20th century seen through the placards situated in the Museum of Slavonia Osijek)
Autori
Perić, Ivona
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
01.10
Godina
2014
Stranica
64
Mentor
Lakuš, Jelnea
Ključne riječi
Muzej Slavonije Osijek, Hrvatsko narodno kazalište, kazališni plakati, funkcije plakata
(Museum of Slavonia Osijek, Croatian National Theatre, theatre placards, functions of placards)
Sažetak
Muzej Slavonije Osijek i Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku najvažnije su kulturno-baštinske ustanove grada Osijeka. Povezuje ih, osim njihove važnosti u izgradnji kulturnoga identiteta grada Osijeka, i bogata zbirka kazališnih plakata koja se u Muzeju čuva. Ovim se radom, koji se temelji na sadržajnoj i jezičnoj analizi kazališnih plakata preuzetih iz kataloga izložbe „Plakat za plakat“ (2008.), nastoji ukazati na kulturno-povijesnu vrijednost ovakve vrste građe. Analiza je vremenski ograničena na razdoblje od osnutka Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku 1907. godine pa do otprilike sredine 20. stoljeća. Analizira se ne samo kazališni repertoar (naslov predstave, redatelji, glumci, cijene ulaznica i slično), već i hijerarhija informacija koje možemo na plakatima pronaći. Također, analiziraju se i popratni reklamni sadržaji koji se na plakatima katkad pojavljuju, a koji ukazuju na važnost kazališnih plakata i u promidžbene svrhe. Zaključuje se da je plakat značajan interdisciplinarni izvor informacija te kao takav zanimljiv predmet proučavanja te često korišten materijal u mnogim istraživačkim i znanstvenim radovima. O njegovoj važnosti govori i činjenica da je kao vrijedan dio kulturne baštine uvršten na portal Hrvatska digitalna baština.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek