Pregled bibliografske jedinice broj: 910759
500 godina Reformacije: Povijesna crtica iz života osječkih Nijemaca evangelika augsburške vjeroispovjedi o pripremama i obilježavanju 400 godina Reformacije 1917.
500 godina Reformacije: Povijesna crtica iz života osječkih Nijemaca evangelika augsburške vjeroispovjedi o pripremama i obilježavanju 400 godina Reformacije 1917. // 24. Međunarodni znanstveni skup Nijemci i Austrijanci u hrvatskom kulturnom krugu / Njemačka zajednica - Zemaljska udruga Podunavskih Švaba u Hrvatskoj, Osijek
Osijek, Hrvatska, 2016. (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 910759 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
500 godina Reformacije: Povijesna crtica iz života osječkih Nijemaca evangelika augsburške vjeroispovjedi o pripremama i obilježavanju 400 godina Reformacije 1917.
(500 years of the Reformation: Historical annotation from life of the Osijek Germans of the Augsburg Confession on preparation and celebration of the 400 years of the Reformation in 1917.)
Autori
Vrabec, Samir ; Korpiaho, Matti
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
24. Međunarodni znanstveni skup Nijemci i Austrijanci u hrvatskom kulturnom krugu / Njemačka zajednica - Zemaljska udruga Podunavskih Švaba u Hrvatskoj, Osijek
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 04.11.2016. - 06.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Reformacija, Osijek, Nijemci, Luterani, Veliki rat
(Reformation, Osijek, Germans, Lutherans, Great War)
Sažetak
Premda je Reformacija na prostorima Slavonije i Baranje zaživjela gotovo od samih početaka njezina širenja iz njemačkih zemalja Svetog Rimskog Carstva u 16. i 17. st., njezin opstanak i ukorjenjivanje je onemogućeno snažnom rimokatoličkom protureformacijom. Toleranzpatent Josipa II iz 1781. je djelomično ublažio ovo stanje ali je tek Protestantenpatent Franje Josipa I iz 1859. evangelicima augsburške vjeroispovijedi dao u Hrvatskoj i Slavoniji s Vojnom Krajinom pravo slobodnog naseljavanja kao i evangeličkoj crkvi pravo samoodluke i samouprave i mogućnost gradnje crkvenih općina i škola. Shodno tome i osječka evangelička crkvena općina svoje formalne početke nalazi u 1870-im godinama, te je tijekom svoje povijesti bila duhovno i kulturno sastajalište evangelika u Osijeku i bližoj okolici koji su u najvećem broju bili Nijemci, uz Mađare, Čehe, Slovake, ...a koji su u ove krajeve došli iz ranije koloniziranih područja Banata i Bačke. Osječka crkvena općina predvođena pastorom Antonom Walterom i članovima Prezbiterija (crkveni odbor u kojega se biraju najugledniji laici i koji upravlja općinom) u sjeni Velikog rata, 1917. godine našla se pred pitanjem obilježavanja velikog jubileja iz njemačke i svjetske povijesti - 400 godina Reformacije. Uvidom u izvorne zapisnike crkvene općine istražujemo i izlažemo kako je mala osječka zajednica evangelika pretežito njemačke narodnosti promišljala, pripremala i obilježila jubilej jednog od najznačajnijih povijesnih događaja u njemačkim, europskim i svjetskim okvirima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Povijest