Pregled bibliografske jedinice broj: 910559
Intervencije psihologa u promjeni zdravstvenih ponašanja – primjeri i procjena učinkovitosti
Intervencije psihologa u promjeni zdravstvenih ponašanja – primjeri i procjena učinkovitosti // Knjiga sažetaka 24. godišnje konferencije hrvatskih psihologa: “Psihologija u prevenciji poremećaja i očuvanju zdravlja” / Pokrajac Bulian, Alessandra ; Miletić, Irena ; Juretić, Jasminka ; Lopižić, Josip (ur.).
Opatija, Hrvatska: Naklada Slap, 2016. str. 95-95 (ostalo, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 910559 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Intervencije psihologa u promjeni zdravstvenih ponašanja – primjeri i procjena učinkovitosti
(Psychological interventions in health behaviour change - examples and efficacy assessment)
Autori
Pukljak Iričanin, Zrinka.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka 24. godišnje konferencije hrvatskih psihologa: “Psihologija u prevenciji poremećaja i očuvanju zdravlja”
/ Pokrajac Bulian, Alessandra ; Miletić, Irena ; Juretić, Jasminka ; Lopižić, Josip - : Naklada Slap, 2016, 95-95
ISBN
978-953-55079-5-6
Skup
Psihologija u prevenciji poremećaja i očuvanju zdravlja
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.11.2016. - 12.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
zdravstveno ponašanje, tehnike promjene ponašanja
(health behaviour, behaviour change techniques)
Sažetak
Učinkovito promicanje zaštitnih te prevencija i promjena rizičnih zdravstvenih ponašanja bitno mogu poboljšati zdravstvene ishode i umanjiti troškove zdravstvene zaštite. No, usvajanje ili promjena nekog zdravstvenog ponašanja, primjerice prehrambenih navika, tjelesne aktivnosti, pušenja, slijeđenja zdravstvenih savjeta i uputa, složen je proces, ovisan o nizu međusobno povezanih biopsihosocijalnih čimbenika. Dok osnovnu edukaciju o tome što je ponašanje koje bi bilo poželjno usvojiti unutar zdravstvenih timova često mogu obavljati i druge struke, od psihologa se često očekuje da djeluju na temelju znanja o tome kako što učinkovitije ostvariti očekivano usvajanje ili promjenu ponašanja. Europsko društvo za zdravstvenu psihologiju 2007. godine osnovalo je Radnu grupa za razvoj intervencija i evaluaciju istraživanja (WIDER – Workgroup for Intervention Development and Evaluation Research). Cilj rada WIDER grupe je uvođenja prakse utemeljene na dokazima na području tehnika promjene ponašanja. Izdali su preporuke za detaljno opisivanje i jezično usklađeno imenovanje korištenih intervencija, izdavanje standardiziranih protokola intervencija ili priručnika te opisivanje veze pojedine tehnika promjene ponašanja s teoretskim okvirima o potencijalnim mehanizmima promjene. Slijedeći te preporuke, razvijeno je nekoliko taksonomija i okvira za klasificiranje tehnika promjena ponašanja, od kojih su neke općenite, a neke vezana uz specifično ponašanje (primjerice, tjelesnu aktivnost, prehrambene navike, pušenje). Njihova upotreba omogućila je uvođenje standarda u izvještavanje o korištenju pojedinih tehnika i analizu njihove učinkovitosti. Neke meta-analize već daju konkretne rezultate u odgovoru na pitanja koje su tehnike promjene ponašanja općenito vrlo učinkovite te koliko učinkovitost pojedine tehnike ovisi o vrsti zdravstvenog ponašanja i ciljanoj populaciji. Cilj ovoga simpozija je prikazati situaciju u Hrvatskoj u vezi s djelovanjem psihologa na području promicanja zaštitnih te prevenciji i promjeni rizičnih zdravstvenih ponašanja. U okviru simpozija izlaganja će održati psiholozi koji na zdravstvenom ponašanju rade s različitim grupama pacijenata (djeca i odrasli s dijabetesom, kardiološki bolesnici, osobe s plućnim bolestima, HIV pozitivni pacijenti), kao i kolegica koja radi u središnjoj državnoj ustanovi za promicanje zdravlja. Raspravit će se o tome koje se tehnike koriste, kakav je dojam o učinkovitosti, postoji li mogućnost sustavnog praćenja pacijenata, bilježenja ostvarenih rezultata i eventualnog sustavnog izvještavanja o postignutom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija