Pregled bibliografske jedinice broj: 910462
Crkva i država. Dopisivanje i razgovori između predstavnika Katoličke crkve i državne vlasti u Jugoslaviji. Svezak IV. 1965.-1968.
Crkva i država. Dopisivanje i razgovori između predstavnika Katoličke crkve i državne vlasti u Jugoslaviji. Svezak IV. 1965.-1968.. Zagreb: Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije Tkalčić ; Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2017 (monografija)
CROSBI ID: 910462 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Crkva i država. Dopisivanje i razgovori između predstavnika Katoličke crkve i državne vlasti u Jugoslaviji. Svezak IV. 1965.-1968.
(THE CURCH AND THE STATE. CORRESPONDENCE AND DISCUSSION BETWEEN REPRESENTATIVES OF THE CATHOLICH CHURCH AND THE COMMUNIST GOVERNEMENT IN YUGOSLAVIA. VOLUME III. 1961-1964.)
Autori
Akmadža, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije Tkalčić ; Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje
Grad
Zagreb
Godina
2017
Stranica
966
ISBN
978-953-6729-45-6
Ključne riječi
Crkva ; država ; dopisivanje ; komunistička vlast ; Jugoslavija
(Curch ; State ; correspondence ; Communist Government ; Yugoslavia)
Sažetak
U knjizi autor donosi i analizira izvorne dokumente za razdoblje od 1965. do 1969. godine. Radi se o razdoblju svršetka Drugog vatikanskog sabora i prvih godina provedbe nejgovih odluka, svršetka pregovora Jugoslavije i Sv. Stolice s potpisivanjem Protokola o normalizaciji njihovih odnosa i razmjeni posebnih izaslanika, ali i na pripremama za potpunu obnovu diplomatskih odnosa. To je razdoblje obilježeno i iznenadnim i zagonetnim povratkom Krunoslava Draganovića u Jugoslaviju, kao i imenovanjem kardinala Franje Šepera predstojnikom Zbora za nauk vjere, pojačanim aktivnostima Crkve na gradnji novih crkava, ali i unutarcrkvenim nesuglasicama u svezi s novim teritorijalnim ustrojem Crkve u Jugoslaviji, posebice utvrđivanjem sjedišta nove crkvene pokrajine u Dalmaciji, ali i sukobima franjevaca i svjetovnih svećenika u Hercegovini zbog preraspodjele župa. U svakom slučaju radi se o jednom vrlo burnom vremenu u crkveno-državnim odnosima, kao i u životu same Crkve.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-3481 - Hrvatska u 20. stoljeću: modernizacija u uvjetima pluralizma i monizma (Croatia20thcentury) (Radelić, Zdenko, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Profili:
Miroslav Akmadža
(autor)