Pregled bibliografske jedinice broj: 906767
Elektrokemija imobilizirane kapi u karakterizaciji astaksantina u morskim organizmima
Elektrokemija imobilizirane kapi u karakterizaciji astaksantina u morskim organizmima // 7th ISE Satellite Student Regional Symposium on Electrochemistry : book of abstracts / Sačer, Denis (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2017. str. 26-26 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 906767 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektrokemija imobilizirane kapi u karakterizaciji astaksantina u morskim organizmima
(Electrochemistry of immobilized droplets in characterization of astaxanthin in marine organisms)
Autori
Čižmek, Lara ; Komorsky-Lovrić, Šebojka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
7th ISE Satellite Student Regional Symposium on Electrochemistry : book of abstracts
/ Sačer, Denis - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2017, 26-26
ISBN
978-953-6470-82-2
Skup
7th ISE Satellite Regional Symposium on Electrochemistry
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.07.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
astaksantin ; voltametrija imobilizirane kapi ; morski organizmi
(astaxanthin ; voltammetry of immobilized droplets ; marine organisms)
Sažetak
Visoko kvalitetni proizvodi morskog porijekla moraju zadovoljiti određene uvjete, uključujući i odgovarajuću boju. Kako morski organizmi ne mogu sintetizirati pigmente, potrebno ih je uključiti u njihovu prehranu prilikom uzgoja. Najčešće korišteni pigmenti su karotenoidi. Čini ih preko 800 prirodno prisutnih pigmenata te osim što osiguravaju boju, imaju važnu ulogu kao zaštita od UV-Vis zračenja, antioksidansi te prekursori vitamina A, a posjeduju i potencijalna antikarcinogena svojstva. Astaksantin spada u grupu karotenoida zvanih ksantofili te posjeduje četrdeset puta jaču antioksidativnu aktivnost nego β–karoten. Jedan je od najzastupljenijih karotenoida u morskim organizmima1 Alga Haematococcus pluvialis je glavni prirodni izvor astaksantina2 te je odgovorna za pigmentaciju lososa, škampa i kozica jer im je upravo ona glavni izvor hrane1, 3. Cilj ovog istraživanja bio je elektrokemijski karakterizirati astaksantin u uzorcima morskih organizama. Primijenjena je tehnika imobilizirane kapljice koja se bazira na trofaznom sustavu. Elektrokemijske reakcije koje su ograničene na sustave s tri faze zanimljive su jer obuhvaćaju reakcije prijenosa elektrona i iona4. Na taj način omogućila se detekcija lipofilnog astaksantina u vodenom mediju te njegova prisutnost u uzorcima morskih organizama. Određivanju je prethodila ekstrakcija u organskom otapalu koje se ujedno primjenjivalo i kao jedna od faza sustava. Eksperimenti su provedeni na parafinom impregniranoj grafitnoj elektrodi u 0.1 M HClO4 vodenom elektrolitu primjenjujući pravokutno- valnu voltametriju. Amplituda je bila 50 mV, a korak potencijala 2 mV, a uzorci su analizirani pri frekvenciji od 100 Hz. Metoda je pokazala dobre rezultate za brzu i jednostavnu detekciju astaksantina u uzorcima morskih organizama te pružila temelj za daljnje istraživanje i direktnu kvantifikaciju astaksantina u uzorcima riba i školjkaša.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2013-11-2072 - Razvoj voltametrijskih metoda za karakterizaciju prirodnih antioksidansa (DVMCNA) (Komorsky-Lovrić, Šebojka, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb