Pregled bibliografske jedinice broj: 906592
KULTURNI KONTAKTI NA SJEVERNOM JADRANU
KULTURNI KONTAKTI NA SJEVERNOM JADRANU // Jezici i kulture u vremenu i prostoru 7 / Gudurić, Snežana ; Kavgić, Aleksandar (ur.).
Novi Sad, 2017. str. 17-18 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 906592 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KULTURNI KONTAKTI NA SJEVERNOM JADRANU
(CULTURAL CONTACTS IN THE NORTHERN ADRIATIC)
Autori
Buršić-Matijašić, Klara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Jezici i kulture u vremenu i prostoru 7
/ Gudurić, Snežana ; Kavgić, Aleksandar - Novi Sad, 2017, 17-18
ISBN
978-86-6065-435-1
Skup
Jezici i kulture u vremenu i protsoru 7
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 18.11.2017. - 19.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Sjeverni Jadran, Monte Ricco, kulturni kontakti, grčki natpis, keramika, terra sigillata, grafiti, radionički pečati
(Northern Adriatic, Monte Ricco, cultural contacts, greek inscription, pottery, terra sigillata, graffiti, workshops stamps)
Sažetak
Sjeverni Jadran je zanimljivo područje susreta i kontakata. Na temelju materijala s istraživanja nalazišta Monte Ricco kraj Vrsara (Istra, Hrvatska) izolirani su primjeci keramičkih ulomaka različitih provenijenca koji govore o importu ali i domaćoj proizvodnji na temelju stranih predložaka. Pored tzv. venetske keramike i keramike tipa Campana B, zanimljiv primjer predstavlja ulomak vrata posude s urezanim grčkim natpisom (ΦΙΛΗΜ[ΩΝ = Φιλήμ[ων = Philemon). Venetska keramika naziv je za keramiku sive boje koja se javlja u Istri u razdoblju od kraja 4. st. do sredine 1. st. pr. Kr. Predmeti načinjeni od takve vrste keramike služili su za pripremu i konzumiranje jela čime upotpunjuju sliku svakodnevnog života lokalnog stanovništva. Venetska keramika s lokaliteta Monte Ricco kraj Vrsara potvrđuje kontinuitet naseljenosti ovog područja kao i kontakte Histra sa stanovništvom Padske nizine, odnosno venetskog prostora. Keramika tipa Campana B – izvor proizvodnje je u Etruriji, a nastaje na tradiciji starije Campane A, koja se u III st. pr. Kr. Proizvodila se u Kampaniji (odatle naziv) ali izvorište tipa je na Siciliji gdje nastaje kao imitacija grčkih slikanih vaza. Campana B rasprostranjena je najviše na zapadnom Sredozemlju, gdje putuje kao “parazitski” dio brodskog tereta uz amfore s vinom. U Istru dolazi vjerojatno iz sjeverne Italije, također brodovima, a za histarsko je stanovništvo mogla predstavljati luksuznu robu.
Izvorni jezik
Hrvatski