Pregled bibliografske jedinice broj: 899915
KARAKTERISTIKE VINSKOG TURIZMA NA PRIMJERU HRVATSKE I PORTUGALA
KARAKTERISTIKE VINSKOG TURIZMA NA PRIMJERU HRVATSKE I PORTUGALA // Zbornik radova 3.interdisciplinarne znanstveno - stručne konferencije s međunarodnim sudjelovanje "Održivi razvoj ruralnih krajeva 2017" / Ružić, Vlatka (ur.).
Gospić: Veleučilište Nikola Tesla u Gospiću, 2017. str. 59-66 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 899915 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KARAKTERISTIKE VINSKOG TURIZMA NA PRIMJERU HRVATSKE I PORTUGALA
(CHARACTERISTICS OF WINE TOURISM ON THE EXAMPLE OF CROATIA AND PORTUGAL)
Autori
Petračić, Mateja ; Balaško, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova 3.interdisciplinarne znanstveno - stručne konferencije s međunarodnim sudjelovanje "Održivi razvoj ruralnih krajeva 2017"
/ Ružić, Vlatka - Gospić : Veleučilište Nikola Tesla u Gospiću, 2017, 59-66
ISBN
978-953-56202-7
Skup
3.interdisciplinarna znanstveno - stručna konferencija s međunarodnim sudjelovanje "Održivi razvoj ruralnih krajeva 2017"
Mjesto i datum
Gospić, Hrvatska, 29.09.2017. - 30.09.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
vinski turizam, vino, Hrvatska, Portugal, vinske ceste
(wine tourism, wine, Croatia, Portugal, wine routes)
Sažetak
Vinski turizam predstavlja relativno novi pojavni oblik turizma. Prisutan je u najpoznatijim vinogradarskim regijama poput Toskane i Pijemonta u Italiji, Burgundije i Bordoa u Francuskoj, Douro i Alentejo u Portugalu. U svijetu se vino sve više tretira kao način života. Vino je inspiracija za otkrivanje novih teritorija, posjetu poznatim i cijenjenim podrumima, potraga za novim proizvođačima, upoznavanje drugih kuhinja, običaja, navika i manifestacija. Većina zemalja uspjela je u svojoj sredini uspješno riješiti, stimulirati i organizirati takozvani vinski turizam stvaranjem vinskih cesta i vinskih podruma. Hrvatska, kao i Portugal raspolaže uređenim i stabilnim vinogorjima sa značajnom vinogradarsko-vinarskom proizvodnjom. Ovi tradicionalni vinogradarsko-vinarski prostorni kompleksi mogu biti, kako svjetska iskustva pokazuju, značajan predmet turističke potražnje. Kroz objašnjenje pojedinih stavki, kao što je definiranje vinskog turizma i određenje pojma vinske ceste, u radu se pobliže objašnjava dosadašnji rast i razvoj vinskog turizma, kako u Hrvatskoj, tako i u Portugalu. Cilj rada je na primjeru Hrvatske i Portugala doprinijeti boljem razumijevanju ovog relativno novog pojavnog oblika turizma i njegovog utjecaja na okolni prostor.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija