Pregled bibliografske jedinice broj: 896813
PROMIJENJENO I NARUŠENO ZDRAVSTVENO STANJE KAO RIZIČNI ČIMBENIK ZA POJAVU NASILJA NAD OSOBAMA STARIJE DOBI U INSTITUCIJAMA
PROMIJENJENO I NARUŠENO ZDRAVSTVENO STANJE KAO RIZIČNI ČIMBENIK ZA POJAVU NASILJA NAD OSOBAMA STARIJE DOBI U INSTITUCIJAMA // Povezovanje teorije in prakse kot trajnostni razvoj na področju zdravstvenih in socialnih ved : zbornik predavanj z recenzijo = Connecting theory and practice for sustainable development on the field of health and social sciences : proceedings of lectures with peer review. / Železnik, Danica ; Železnik, Uroš (ur.).
Slovenj Gradec: Visoka šola za zdravstvene vede Slovenj Gradec, 2017. str. 16-25 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 896813 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PROMIJENJENO I NARUŠENO ZDRAVSTVENO STANJE KAO RIZIČNI ČIMBENIK ZA POJAVU NASILJA NAD OSOBAMA STARIJE DOBI U INSTITUCIJAMA
(ALTERED AND DISRUPTED HEALTH CONDITION AS A RISK FACTOR FOR VIOLENCE AGAINST ELDERLY PEOPLE IN INSTITUTIONS)
Autori
Neuberg, Marijana ; Železnik, Danica ; Canjuga, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Povezovanje teorije in prakse kot trajnostni razvoj na področju zdravstvenih in socialnih ved : zbornik predavanj z recenzijo = Connecting theory and practice for sustainable development on the field of health and social sciences : proceedings of lectures with peer review.
/ Železnik, Danica ; Železnik, Uroš - Slovenj Gradec : Visoka šola za zdravstvene vede Slovenj Gradec, 2017, 16-25
ISBN
978-961-93711-9-0
Skup
7.znanstvene konferenca z mednarodno udeležbo s područja zdravstvenih in socialnih ved
Mjesto i datum
Slovenj Gradec, Slovenija, 26.09.2017
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
zanemarivanje, zlostavljanje osoba starije dobi, medicinske sestre, rizični čimbenici.
(neglect, elder abuse, nurses, risk factors)
Sažetak
Teoretična ishodišta: Zanemarivanje je neuspjeh brinuti se za osobu na način na koji bi se izbjegle štete i boli ili neuspješno reagiranje na situaciju koja može biti štetna. Zlostavljanje je su zlouporaba moći, povjerenja i nejednakosti. Starije osobe u instituciji ranjivije su jer ovise o brizi profesionalaca u ustanovi i o uvjetima pružanja skrbi, a rizični faktori sa strane starije osobe su: psihičke bolesti, invaliditet, ekonomska ovisnost, kognitivni nedostaci, nedostatak obitelji. Svrha je rada prikazati postoji li povezanost između određenih sociodemografskih i zdravstvenih osobina osoba starije dobi i zanemarivanja i zlostavljanja osoba starije dobi koje borave u institucijama. Metoda: U istraživanje je uključeno 245 osoba starije dobi koje borave u institucijama u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji te OB Varaždin – odjelima za produljeno liječenje u Novom Marofu i Klenovniku. Rezultati: Obrazovanije osobe starije dobi u istraživanju su češće primijetile da se osobi starije dobi uzima nakit, novac, odjeća ili nešto drugo iz njegove/njezine sobe. Veći broj dijagnosticiranih bolesti značajno je pozitivno povezan s češćim bespotrebnim obuzdavanjem osoba starije dobi, vikanjem na osobe starije dobi u bijesu i ljutnji, uzimanjem nakita, novca ili odjeće, diranjem osoba starije dobi na neprimjeren način te navođenjem na neprimjeren razgovor i misli. Negativne korelacije odnosile su se na pokretljivost: smanjena pokretljivost značajno je povezana s češćim ignoriranjem i odbijanjem pomoći oko hranjenja. Rasprava: U budućnosti su potrebna dodatna istraživanja o kvaliteti skrbi osoba starije dobi koje su najosjetljivije: osobama sa intelektualnim poteškoćama, osobama sa demencijom i osobama sa poremećajima svijesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica