Pregled bibliografske jedinice broj: 893610
Važnost komunikacije u skrbi za bolesnika s težim poremećajem svijesti
Važnost komunikacije u skrbi za bolesnika s težim poremećajem svijesti // 2nd Congress of Southeast Europe Neurosurgical Society SeENS SARAJEVO 2015
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 2015. str. 76 - A116 doi:10.1055/s-0035-1566435 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 893610 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost komunikacije u skrbi za bolesnika s težim
poremećajem svijesti
(The importance of communication in care for
patients with a more severe disorder of
consciousness)
Autori
Neuberg, Marijana ; Canjuga Irena ; Kudelić Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
2nd Congress of Southeast Europe Neurosurgical Society SeENS SARAJEVO 2015
/ - , 2015, 76 - A116
Skup
2nd Congress of Southeast Europe Neurosurgical Society SeENS SARAJEVO 2015
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 22.10.2015. - 25.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
medicinska sestra, bolesnici bez svijesti, komunikacija, edukacija.
(nurse, unconscious patients, communication, education.)
Sažetak
: Svijest je zbir svih psihičkih funkcija u određenom trenutku te sposobnost orijentacije pojedinca prema sebi i drugim osobama u prostoru i vremenu. U teže kvantitativne poremećaje svijesti ubrajamo semikomu, komatozno stanje, vegetativno stanje, locked - in sindrom i stanje minimalne svjesnosti. Medicinske sestre svakodnevno skrbe za ove bolesnike pa je iznimno važno da poznaju različitosti poremećaja, njihove specifičnosti ali i komunikaciju i individualni pristup bolesniku i njegovoj obitelji. U skrbi za komatozne pacijente važna je emocionalna inteligencija i kritičko razmišljanje medicinskih sestara posebice kod izrade planova zdravstvene njege, oblikovanje sestrinskih dijagnoza i odabira prikladnih i dostižnih ciljeva i intervencija. Pacijent u komi „na prvi pogled“ nije aktivni subjekt, ne komunicira sa svojom okolinom pa medicinska sestra na temelju znanja i iskustva prepoznaje njegove potrebe. Svrha rada je prikazati zahtjevnost skrbi i komunikacije bolesnika poremećene svijesti te procjenu zadovoljstva medicinskih sestara u radu te potrebu uvođenja novih nastavnih sadržaja na studij sestrinstva. Metode: Koristila se deskriptivna metoda s pregledom domaće i strane literature, te bibliografskih baza podataka, a u empiričnom dijelu kvantitativna tehnika prikupljanja podataka. Instrument istraživanja je upitnik je izrađen na temelju teoretskih znanja, pregleda literature i višegodišnjeg radnog iskustva s bolesnicima s težim poremećajem svijesti. Rezultati i rasprava: U istraživanje su uključene medicinske sestre i tehničari srednje stručne spreme i prvostupnici sestrinstva Opće bolnice Varaždin koji rade na odjelu neurokirurgije i kirurške jedinice intenzivnog liječenja. Analizirajući zahtjevnost sestrinske skrbi rezultati su pokazali da je komunikacija s bolesnicima bez svijesti zahtjevna za većinu medicinskih sestara. Iznimno je zahtjevno pružati psihičku podršku obitelji bolesnika, komunicirati s obitelji bolesnika i educirati iste, dok je fizičko pružanje skrbi manje zahtjevno. Ovi podaci su temelj za edukaciju studenata studija Sestrinstva kao i dodatnu edukaciju medicinskih sestara. Zaključak: Potrebno je izraditi i implementirati specifične sadržaje u edukaciju medicinskih sestara o komunikaciji s bolesnicima bez svijesti. Poučavanje putem radionica, malih grupa i individualan rad sigurno su izazov i prijedlog za poboljšanje skrbi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Opća bolnica Varaždin,
Sveučilište Sjever, Koprivnica