Pregled bibliografske jedinice broj: 892292
Učinak stabilizacije nanočestica zlata i srebra tiolnim biomolekulama na njihovu toksičnost u vodenbuhi (Daphnia magna Straus, 1820)
Učinak stabilizacije nanočestica zlata i srebra tiolnim biomolekulama na njihovu toksičnost u vodenbuhi (Daphnia magna Straus, 1820), 2017., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 892292 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak stabilizacije nanočestica zlata i srebra tiolnim biomolekulama na njihovu toksičnost u vodenbuhi (Daphnia magna Straus, 1820)
(Effect of thiol biomolecules stabilization of gold and silver nanoparticles toxicity to water flea(Daphnia magna Straus, 1820))
Autori
Pasariček, Ema
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
02.02
Godina
2017
Stranica
39
Mentor
Vinković Vrček, Ivana ; Štambuk, Anamaria
Ključne riječi
nanočestice zlata, nanočestice srebra, Daphnia magna, oksidativni stres
(gold nanoparticles, silver nanoparticles, Daphnia magna, oxidative stress)
Sažetak
Vodenbuha (Daphnia magna Straus, 1820) je planktonski račić koji se koristi kao modelni organizam u validiranim metodama ekotoksikoloških testiranja. U ovom smo istraživanju koristili vodenbuhu kao testni organizam za ispitivanje ekotoksičnosti nanočestica zlata i srebra koje su bile stabilizirane tiolnim omotačima (glutation i/ili cistein). Učinke nanočestica srebra i zlata usporedili smo s ekotoksičnim učincima njihovih ionskih oblika (Ag+ i Au3+). Osim određivanja preživljenja vodenbuha nakon tretmana s nano i ionskim oblicima srebra i zlata, mjerili smo i razine biomarkera oksidativnog stresa (superoksid radikala, peroksidnog radikala i glutationa) primjenom fluorescentnih proba dihidroetidija, diklorodihidroflourescein diacetata i monoklorobimana. Cilj ovog rada bio je utvrditi smanjuje li tiolna stabilizacija nanočestica zlata i srebra njihov ekotoksični učinak. Akutni test toksičnosti je pokazao veću toksičnost ionskih oblika zlata i srebra u odnosu na nanozlato i nanosrebro. Ionsko srebro je najtoksičnija vrsta, u skladu s prijašnjim istraživanjima. Rezultati istraživanja pokazali su kako je glutationski omotač toksičniji od cisteinskog omotača. Nanozlato se nije pokazalo toksičnim. Rezultati upotrebe fluorescentnih proba ukazali su na prisutnost oksidativnog stresa u vodenbuhama. Vrsta Ag+ je pokazala višu razinu oksidativnog stresa od vrste Au3+. Opažena je dinamika između superoksidnih i peroksidnih radikala kod proba diklorodihidroflourescein diacetat i dihidroetidij. Naposljetku, nanosrebro stabilizirano glutationom pokazalo je najvišu razinu oksidativnog stresa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-2436 - Značaj interakcija metalnih nanočestica sa sumpornim biomolekulama za nano-bio sučelje (NanoFaceS) (Vinković Vrček, Ivana, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb