Pregled bibliografske jedinice broj: 891721
Redukcija grafenova oksida uporabom fenolnih spojeva iz ekstrakta lista masline
Redukcija grafenova oksida uporabom fenolnih spojeva iz ekstrakta lista masline // 7th ISE Satellite Student Regional Symposium on Electrochemistry - Book of abstracts / Sačer, Denis (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2017. str. 17-18 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 891721 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Redukcija grafenova oksida uporabom fenolnih spojeva iz ekstrakta lista masline
(Reduction of graphene oxide using phenolic compounds from olive leaf extract)
Autori
Vrdoljak, Matea ; Sačer, Denis ; Radić, Gabrijela ; Stankir, Nataša ; Kraljić Roković, Marijana ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
7th ISE Satellite Student Regional Symposium on Electrochemistry - Book of abstracts
/ Sačer, Denis - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2017, 17-18
ISBN
978-953-6470-82-2
Skup
"7th ISE Satellite Regional Symposium on Electrochemistry
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.07.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Grafenov oksid, Reducirani grafenov oksid, Fenolni spojevi
(Graphene oxide, Reduced graphene oxide, Phenolic compounds)
Sažetak
Otkada je prvi puta izoliran, 2004. godine, grafen je privukao velik interes zbog svojih jedinstvenih električnih, toplinskih i mehaničkih svojstava koja proizlaze iz čvrste dvodimenzionalne strukture građene od konjugiranih sp2 Strukturne karakteristike uzoraka rGO određene su FT-IR spektroskopijom i termogravimetrijskom analizom (TGA) pri čemu je pokazano da dio kisikovih funkcionalnih skupina može biti uklonjen uporabom ekološki prihvatljivog reducensa. Kapacitivna svojstva elektroda priređenih od rGO određena su provedbom cikličke voltametrije (CV) i elektrokemijske impedancijske spektroskopije (EIS). Materijali koji su pokazali najbolja svojstva korišteni su u izradi superkondenzatora. ugljikovih atoma. Proizvodnja grafena u količinama dovoljnim za potencijalnu primjenu još uvijek predstavlja problem jer je sam proces skup te je ponekad neophodno koristiti agresivne kemikalije. Stoga se intenzivno istražuju alternativni kemijski postupci redukcije grafenova oksida (GO) u kojima bi se postojeći reducensi zamijenili s ekološki prihvatljivijim reducensima poput raznih ekstrakata biljaka. Cilj ovoga rada bila je redukcija GO fenolnim spojevima prisutnim u listu masline. Ovi spojevi su značajni jer predstavljaju nusproizvod u procesu proizvodnje maslinovog ulja pa su stoga lako dostupni u većim količinama u područjima gdje je zastupljena navedena proizvodnja. U ovom radu redukcija grafenova oksida provedena je dvjema različitim metodama u kojima je kao reducens korišten ekstrakt lista masline (ELM). U prvoj metodi redukcija je provedena u pri temperaturi 80˚C tijekom 5 sati što je rezultiralo crnom stabilnom suspenzijom reduciranog grafen oksida (rGO). U drugoj, hidrotermalnoj metodi, provedena je redukcija pri temperaturi 120˚C tijekom 5 sati i pri povišenom tlaku što je rezultiralo rGO hidrogelom. Kod dobivenog hidrogela olakšana je izolacija uzorka iz reakcijske smjese te njegova karakterizacija u odnosu na uzorak koji je dobiven u suspendiranom obliku. Strukturne karakteristike uzoraka rGO određene su FT-IR spektroskopijom i termogravimetrijskom analizom (TGA) pri čemu je pokazano da dio kisikovih funkcionalnih skupina može biti uklonjen uporabom ekološki prihvatljivog reducensa. Kapacitivna svojstva elektroda priređenih od rGO određena su provedbom cikličke voltametrije (CV) i elektrokemijske impedancijske spektroskopije (EIS). Materijali koji su pokazali najbolja svojstva korišteni su u izradi superkondenzatora.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kemija, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-8825 - Elektrokemijski superkondenzator visoke snage i velikog sadržaja energije za primjenu u električnim vozilima (ESUP-CAP) (Mandić, Zoran, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Matea Raić
(autor)
Denis Sačer
(autor)
Gabrijela Radić
(autor)
Marijana Kraljić Roković
(autor)