Pregled bibliografske jedinice broj: 889636
Zimski prihvatno tranzitni centar Republike Hrvatske: etnografsko istraživanje slavonskobrodskog kampa
Zimski prihvatno tranzitni centar Republike Hrvatske: etnografsko istraživanje slavonskobrodskog kampa // Kamp, koridor, granica: studije izbjeglištva u suvremenom hrvatskom kontekstu / BUžinkić, Emina ; Hameršak, Marijana (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF) ; Centar za mirovne studije (CMS) ; Centar za istraživanje etničnosti, državljanstva i migracija Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu (CEDIM), 2017. str. 101-132
CROSBI ID: 889636 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zimski prihvatno tranzitni centar Republike Hrvatske: etnografsko istraživanje slavonskobrodskog kampa
(Winter Reception and Transit Center in the Republic of Croatia: an ethnographic research in the Slavonski Brod refugee camp)
Autori
Hameršak, Marijana ; Pleše, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kamp, koridor, granica: studije izbjeglištva u suvremenom hrvatskom kontekstu
Urednik/ci
BUžinkić, Emina ; Hameršak, Marijana
Izdavač
Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF) ; Centar za mirovne studije (CMS) ; Centar za istraživanje etničnosti, državljanstva i migracija Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu (CEDIM)
Grad
Zagreb
Godina
2017
Raspon stranica
101-132
ISBN
978-953-8089-13-8
Ključne riječi
metodologija, etnografija, izbjeglištvo, izbjeglički kamp, promatranje sa sudjelovanjem, bilježenje, intervju i razgovor
(methodology, ethnography, refugees, refugee camp, participant observation, fieldnote, interview)
Sažetak
Od siječnja do travnja 2016. godine u više smo navrata boravile u Zimskom prihvatno-tranzitnom centru, odnosno slavonskobrodskom kampu za izbjeglice koji je u tom trenutku bio jedino mjesto u Hrvatskoj predviđeno za zaustavljanje izbjeglica iz ratom pogođenih i na druge načine depriviranih zemalja svijeta, na putu prema zapadnoj Europi. U radu se bavimo metodološkim pitanjima, istraživačkim metodama i postupcima (u rasponu od ulaska na teren te pitanja istraživačkih i sudioničkih uloga, preko promatranja i bilježenja do sudjelovanja, intervjua i razgovora) koje smo iskušavale i na kojima smo ustrajavale tijekom našeg boravka u kampu, a koje vidimo kao važne za razumijevanje samog kampa i onoga što se u njemu događalo. Fokusiramo se na brojna lica metodološkog redukcionizma i metodološkog pluralizma našeg istraživanja u kampu. Pojedine etnografske metode u našem su se istraživanju često svodile na svoje konture da bi u odmaku ili nadogradnji s drugim metodama otvarale i oblikovale mnogostruke ulaze u istraživačko polje, poprimajući pritom i obilježja istražiteljskog rada.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb