Pregled bibliografske jedinice broj: 889633
Entomonimi istromletačkog podrijetla u labinskoj i funtanskoj cakavici
Entomonimi istromletačkog podrijetla u labinskoj i funtanskoj cakavici // Zbornik Međunarodnoga znanstvenog skupa u spomen na prof. dr. Žarka Muljačića (1922. - 2009.) / Peša Matracki, Ivica ; Ljubičić, Maslina ; Županović Filipin, Nada ; Kovačić, Vinko (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 199-206 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 889633 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Entomonimi istromletačkog podrijetla u labinskoj i funtanskoj cakavici
(The istroroumanian entomonyms of venetian origin in Labin's and Funtana's cakavian dialect)
Autori
Filipi, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik Međunarodnoga znanstvenog skupa u spomen na prof. dr. Žarka Muljačića (1922. - 2009.)
/ Peša Matracki, Ivica ; Ljubičić, Maslina ; Županović Filipin, Nada ; Kovačić, Vinko - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014, 199-206
ISBN
978-953-175-539-9
Skup
Međunarodnog znanstveni skup u spomen na prof. dr. Žarka Muljačića (1922. - 2009.)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.11.2012. - 17.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
entomonimi ; cakavski ; istromletački ; dijalektologija ; etimologija ; Labin ; Funtana ; Istra
(entomonyms ; cakavian ; istrovenetian ; dialectology ; etymology ; Labin ; Funtana ; Istra)
Sažetak
U članku se etimološki i leksikološki obrađuju entomonimi istromletačkog podrijetla u hrvatskim govorima u Labinu i Funtani u Istri. Prikazani nazivi dio su Istromletačkog lingvističkog atlasa G. Filipija i Barbare Buršić Giudici koji je ove godine izišao u izdanju Naklade Dominović iz Zagreba. Atlas (ImLA) sadrži odgovore na 1898 pitanja od čega na entomonime otpada 45 pitanja (887 – 931). Svaki se entonomin uspoređuje sa sličnima u čakavskim istarskim govorima (iz rječnika kojima autor raspolaže i osobnih anketa). Svaki se naziv najprije provjeri u jedina dva postojeća rječnika za funtanski i labinski govor, Selmanov (MFR) i Milevojev (RLC). Do etimologije se dolazi dovodeći ih u svezu s oblicima iz kapitalnih (istro)mletačkih repertoara (Boerio, Rosamani i dr.) da bi se sam etimon potvrdio prije svega u REW. Osim toga, pri utvrđivanju etimologija redovito se u razmatranje uzimaju i svi talijanski etimologijski rječnici kojima autor raspolaže (DELI i dr.). U zaključku se utvrđuje postotak entomonima mletačkog podrijetla u odnosu na cjelokupnu entomonimijsku građu u ImLA.
Izvorni jezik
Ita
Znanstvena područja
Filologija