Pregled bibliografske jedinice broj: 887835
Fizikalne osnove oslikavanja magnetskom rezonancijom
Fizikalne osnove oslikavanja magnetskom rezonancijom, 2017., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 887835 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fizikalne osnove oslikavanja magnetskom rezonancijom
(Physical basics of magnetic resonance imaging)
Autori
Župančić, Vedran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.06
Godina
2017
Stranica
57
Mentor
Dolanski Babić, Sanja
Ključne riječi
oslikavanje magnetskom rezonancijom ; RF puls ; T1 relaksacija ; T2 relaksacija ; gradijenti polja ; metalni umetci ; neionizirajuća pretraga
(magnetic resonance imaging ; RF pulse ; T1 relaxation ; T2 relaxation ; gradient fields ; metal implants ; non-ionising procedure)
Sažetak
Oslikavanje magnetskom rezonancijom je radiološka tehnika oslikavanja. Za dobivanje slike koriste se uređaji sa snažnim magnetskim poljima od 0, 2 do 7 T, izvorima elektromagnetskih valova i gradijenata magnetskog polja. Osnova za dobivanje signala je interakcija između magnetskih momenata vodikovih atoma i energije elektromagnetskih valova iz radiofrekventnog spektra (RF pulsa). Tijelo koje se oslikava stavlja se u vanjsko magnetsko polje koje u njemu izaziva pojavu longitudinalne magnetizacije. Nakon toga se primjenjuje RF puls koji zakreće os magnetizacije u ravninu koja je okomita na vanjsko magnetsko polje i ta se magnetizacija naziva transverzalna magnetizacija. Zbog toga signal koji nastaje u tijelu postaje mjerljiv. Nakon prestanka RF pulsa magnetizacija se vraća u stanje svoje prvotne orijentacije. Taj proces vraćanja u početno stanje se naziva relaksacija. Imamo dvije vrste relaksacije, T1 i T2, a one su osnovni parametri za dobivanje krajnje slike. Ovisno o duljini trajanja relaksacije imat ćemo različite signale i različiti slikovni prikaz tkiva u tijelu. Različitim trajanjem RF pulsa dobivat ćemo slike koje se više oslanjaju na T1 ili T2 parametre i na taj način ćemo moći bolje razlikovati oslikavana tkiva. Lokalizacija izvora signala iz tijela se postiže gradijentnim poljima. Magnetska rezonancija je neionizirajuća pretraga koja jako unaprjeđuje dijagnostičke mogućnosti. Jedina kontraindikacija za ovu vrstu pretrage su metalni umetci koji mogu uzrokovati veliku štetu na tkivu prilikom oslikavanja. Napredne mogućnosti u prikazu tkiva daju oslikavanju magnetskom rezonancijom nezamjenjivu ulogu u modernoj medicini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti