Pregled bibliografske jedinice broj: 886823
Razlike u tjelesnoj aktivnosti desetogodišnjaka s obzirom na spol
Razlike u tjelesnoj aktivnosti desetogodišnjaka s obzirom na spol // Zbornik radova Istraživanja paradigmi djetinjstva, odgoja i obrazovanja, Kineziološka edukacija sadašnjost i budućnost / Prskalo, Ivan ; Horvat, Vatroslav ; Badrić, Marko (ur.).
Zagreb: Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 36-36 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 886823 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlike u tjelesnoj aktivnosti desetogodišnjaka s obzirom na spol
(Gender differences in physical activity of ten years old pupils)
Autori
Vidaković Samaržija, Donata ; Mišigoj- Duraković, Marjeta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Istraživanja paradigmi djetinjstva, odgoja i obrazovanja, Kineziološka edukacija sadašnjost i budućnost
/ Prskalo, Ivan ; Horvat, Vatroslav ; Badrić, Marko - Zagreb : Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 36-36
ISBN
978-953-7210-77-9
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Istraživanja paradigmi djetinjstva, odgoja i obrazovanja
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.04.2015. - 15.04.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
desetogodišnjaci ; spolne razlike ; tjelesna aktivnost
(pupils, gender differences ; physical activity)
Sažetak
Uvod: Nedovoljna tjelesna aktivnost (TA) djece i mladih postala je rastućim problemom suvremenog društva, te je jedan od čimbenika koji utječu na porast prekomjerne tjelesne mase već u predškolskoj i mlađoj školskoj dobi. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) je da djeca i mladi barem 60 minuta dnevno provedu u nekoj od kinezioloških aktivnosti srednjeg intenziteta, no usprkos poticanju na bavljenje TA, razina TA počinje se smanjivati već u doba adolescencije (Armstrong, Welsman i Kirby, 2000 ; Wickel, Eisenmann i Welk, 2009). Metode: Istraživanje je provedeno na uzorku 206 ispitanika (111 učenica i 95 učenika) polaznika četvrtih razreda osnovnih škola grada Zadra, s ciljem utvrđivanja razine TA učenika i ispitivanja postojanja razlika u razini TA s obzirom na spol. Razina TA procijenjena je s Physical Activity Questionnaire (PAQ-C) (Crocker i sur. 1997). Izračunati su osnovni deskriptivni pokazatelji, a Man Whitney U test primijenjen je za ispitivanje razlika u razini TA obzirom na spol. Rezultati: Učenici imaju značajno veću ukupnu razinu TA od učenica (Z=-2.15, p=0.03), te se značajno razlikuju u varijablama koje procjenjuju razinu TA u školi za vrijeme malog (Z=-3.05, p=0.00) i velikog odmora (Z=-3.74, p=0.00). I u ostalim varijablama koje procjenjuju TA u večernjim satima, vikendom i TA po danima, a koje ne pokazuju statistički značajnu razliku, učenici također imaju više vrijednosti, što znači da su tjelesno aktivniji. Zaključak: Razina TA ukupnog uzorka je niska, te vrlo mali broj ispitanika zadovoljava preporučene dnevne potrebe za TA, što upućuje na potrebu promicanja TA u svim dobnim skupinama, a posebno u doba adolescencije.
Izvorni jezik
Hrvatski