Pregled bibliografske jedinice broj: 886732
Dani poslijediplomskog specijalističkog studija anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, Medicinski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Dani poslijediplomskog specijalističkog studija anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, Medicinski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2017. (izvještaj).
CROSBI ID: 886732 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dani poslijediplomskog specijalističkog studija anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine, Medicinski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
(Days of postgraduated specialistic study of Anaesthesiology, reanimatology and Intensive medicine, Faculty of medicine University J. J. Strossmayer in Osijek)
Autori
Šakić-Zdravčević, Kata ; Miškulin, Maja ; Šimurina, Tatjana ; Skitarelić, Neven
Izvornik
Medica Jadertina, god.47.Suplement str 1-48, ISSN 0351-0093
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, izvještaj
Godina
2017
Ključne riječi
poslijediplomski specijalistički studij ; anesteziologija, reanimatologija ; intenzivna medicina
(Postgraduated specialistic study ; anaesthesiology ; reanimathology ; intensive mediciney)
Sažetak
Kompetencije anesteziologa Anesteziologija dijeli odgovornost za kvalitetu i sigurnost u anesteziji, intenzivnoj medicini, urgentnoj medicini i liječenju boli odnosno cijelokupnom perioperacijskom procesu i mnogim drugim situacijama u bolnici i izvan nje, kad su bolesnici vitalno ugroženi ( Helsinška deklaracija, 13.06.2010.) Anesteziologija je specijalistička znanstvena grana izrasla iz striktnih specijalistčkih potreba u operacijskoj dvorani koja snosi odgovornost različitih područja medicine. Tradicionalna joj je uloga kao medicinske specijalnosti s inicijalnim ciljem ocjene i evaluacije, održavanje funkcije organa, analgezija i amnezija svih pacijenata koji se podvrgavaju dijagnostičkim, terapeutskim ili kirurškim procedurama. Danas stremi promjenama prema većim, dubljim i više holističkim kompetencijama u perioperacijskom tijeku, u jedinici intenzivne medicine, hitne medicine i medicine boli koji su u mnogim zemljama integrirani dijelovi ove kliničke specijalnosti. Dakle, edukacija zahtijeva nove generičke kompetencije i opće principe u definiranju budućeg Europskog specijaliste Anesteziologije. Minimum trajanja specijalizacije ostaje 5 godina s najmanje 1 godinom intenzivne medicine/hitne medicine s stjecanjem 4 najvažnije kompetencije kao medicinski ekspert, voditelj, istraživač i profesionalac. Ekspert u anesteziologiji će steći sve potrebite kompetencije i funkcije u multidisciplinarnom pristupu u anesteziji, intenzivnoj i hitnoj medicini, te medicini akutne i kronične boli. Specialist anaesteziolog ima kompetencije u komunikaciji u različitim aspektima humanih odnosa, organizaciji i managementu tijekom profesionalnih aktivnosti. Odgovoran je za istraživački razvoj i održavanje visokog stupnja profesionalnih kompetencija, olakšavanje napredovanja kolega i drugih skupina profesionalaca u promotivnom razvoju iste specijalnosti. Diferentni aspekti sadrže: cijeloživotno učenje i razmišljanje o recentnim informacijama relevantnim u kliničkoj anesteziologiji i intenzivnoj medicini ; stjecanje temeljnih alata za učenje (uključujući superviziju), vještina za istraživanje i edukaciju za prezentiranje rezultata, podučavanje mladih kolega, specijalizanata i drugih zdravstvenih djelatnika ; odgovoran je za doprinos u istraživanju, razvoju i implementaciji / transmisiji novih medicinskih spoznaja kao i njihovom nadzoru ; te doprinos edukaciji pacijenata, studenata i drugih zdravstvenih djelatnika. Simpozij je namijenjen specijalizantima i mentorima iz poslijediplomskog specijalističkog studija , znastvena grana anesteziologija, reanimatologija i intenzivna medicina, polje Kliničke medicinske znanosti u znanstvenom područuju Biomedicine i zdravstva. Uspješnom obranom prijave teme završnog specijalističkog rada pristupnici će steći uvjete za polaganje specijalističkog ispita.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-00000-3433
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek
Profili:
Maja Miškulin
(autor)
Kata Šakić-Zdravčević
(autor)
Tatjana Šimurina
(autor)
Neven Skitarelić
(autor)