Pregled bibliografske jedinice broj: 886095
Kemija Allium-a: GC-MS analiza tiosulfinata u četiriodabrane biljne vrste
Kemija Allium-a: GC-MS analiza tiosulfinata u četiriodabrane biljne vrste, 2017., diplomski rad, diplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Splitu
CROSBI ID: 886095 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kemija Allium-a: GC-MS analiza tiosulfinata u četiriodabrane biljne vrste
(Allium chemistry: GC-MS analysis of thiosulfinates in four selected plant species)
Autori
Matić, Mia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Splitu
Datum
14.07
Godina
2017
Stranica
49
Mentor
Blažević, Ivica
Neposredni voditelj
Đulović, Azra
Ključne riječi
hlapljivi sumporovi spojevi, Allium commutatum, divlji ili obalni luk ; A. porrum, poriluk ; A. sativum, češnjak, A. sphaerocephalon, glavasti luk, GC-MS
(volatile sulphur compounds, Allium commutatum, sea garlic ; A. porrum, leek ; A. sativum, garlic, A. sphaerocephalon, drumstick allium, GC-MS)
Sažetak
Metaboliti biljaka koji sadrže sumpor uključuju različite kemijske strukture, pa variraju od primarnih metabolita (aminokiseline sa sumporom) do sekundarnih metabolita (tiosulfinati, glukozinolati itd.). Poznata su važna biološka svojstva hlapljivih sumpornih spojeva, između kojih su i antioksidacijska, antibakterijska i sl. U ovom su radu istraživani hlapljivi sumporovi spojevi u Allium vrstama. Allium (Amaryllidaceae) je velika i važna skupina koja bilježi više od 500 vrsta. Tiosulfinati i tiosulfonati su sumporni spojevi specifični za ovaj rod. U svrhu izolacije provedena je destilacija suhog bilja A. commutatum, A. porrum, A. sativum i A. sphaerocephalon dok je samo za A. commutatum i A. sativum provedena i ekstrakcija. Upotrebljena je vodena destilacija u aparaturi po Clevengeru te su izolirani spojevi prisutni u biljnim uzorcima. Ekstrakcija se odvijala uz otapalo diklormetan. Dobiveni uzorci pohranjeni su u vialice. Uzorci su se prije analize uparavali u struji dušika, kako bi isparili lako hlapljivi, a ostalo eterično ulje potrebno za analizu. Destilati i ekstrakti su analizirani GC-MS metodom. Iz dobivenih se rezultata može uočiti razlika u kemijskom sastavu analiziranih vrsta. A. sativum je jedina analizirana vrsta koja se razlikuje od ostalih te jedina sadrži dialil disulfid (39, 7%) koja ga čini medicinski djelotvornim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-1316 - Biljke kao izvor bioaktivnih sumporovih spojeva te njihova sposobnost hiperakumulacije metala (BioSMe) (Blažević, Ivica, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split