Pregled bibliografske jedinice broj: 885532
Modeliranje pukotina osnim betonskim elementima s ugrađenim diskontinuitetom
Modeliranje pukotina osnim betonskim elementima s ugrađenim diskontinuitetom // Zbornik radova osmog susreta Hrvatskog društva za mehaniku / Penava, Davorin ; Guljaš, Ivica ; Bošnjak Klečina, Mirjana (ur.).
Osijek: Hrvatsko društvo za mehaniku (HDM), 2017. str. 191-196 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 885532 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje pukotina osnim betonskim elementima s ugrađenim diskontinuitetom
(Modelling cracking using bar concrete elements with embedded discontinuity)
Autori
Šćulac, Paulo ; Rukavina, Tea ; Jelenić, Gordan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova osmog susreta Hrvatskog društva za mehaniku
/ Penava, Davorin ; Guljaš, Ivica ; Bošnjak Klečina, Mirjana - Osijek : Hrvatsko društvo za mehaniku (HDM), 2017, 191-196
ISBN
978-953-7539-22-1
Skup
8. susret Hrvatskoga društva za mehaniku
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 07.07.2017. - 08.07.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
beton, štapni konačni element, ugrađeni diskontinuitet, oštećenje
(concrete, bar finite element, embedded discontinuity, damage)
Sažetak
Konačni elementi s ugrađenim diskontinuitetom jedan su od mogućih alata za analizu nastanka i razvoja pukotina u betonu. Pristup jakog diskontinuteta unutar kontinuuma koji je primijenjen u ovom radu temelji se na obogaćivanju neprekinutog polja pomaka dodatnim stupnjem slobode kojim se modelira skok u polju pomaka na mjestu pukotine. Ponašanje betona u vlaku opisano je bilinearnim zakonom oštećenja: prije dosezanja vlačne čvrstoće beton se ponaša kao linearno-elastičan materijal, a nakon prekoračenja vlačne čvrstoće naprezanje u betonu smanjuje se s povećanjem širine pukotine (softening). Disipacija energije na mjestu diskontinuiteta uslijed otvaranja pukotine opisana je kohezivnim zakonom ponašanja. U ovom radu prikazana su dva štapna (osna) konačna elementa s bitno različitim algoritmima za analizu oštećenja u betonu. Prvi pristup koristi operator split postupak za razdvajanje proračuna u lokalnu i globalnu fazu. U lokalnoj fazi rješavaju se jednadžbe razvoja unutarnjih varijabli kojima se modelira oštećenje na lokalnoj razini, dok se u globalnoj fazi rješavaju jednadžbe s ciljem određivanja globalnih stupnjeva slobode. U drugom pristupu nema razdvajanja na lokalnu i globalnu fazu. Modeli su testirani na nekoliko primjera, a u nastavku je prikazan primjer vlačnog štapa s oslabljenjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-1631 - Aproksimacija ovisna o konfiguraciji u nelinearnoj analizi konstrukcija metodom konačnih elemenata (CANFAS) (Jelenić, Gordan, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Rijeka