Pregled bibliografske jedinice broj: 884672
Primjena ERICA pristupa i alata za procjenu radiološkog rizika prirodno radioaktivnih materijala na kopnenu biotu
Primjena ERICA pristupa i alata za procjenu radiološkog rizika prirodno radioaktivnih materijala na kopnenu biotu // Dan doktoranada RGNF-a Petak, 30. lipnja 2017. RGN fakultet, Pierottijeva 6, 10000 Zagreb - Predstavljanje odabranih doktorskih tema
Zagreb, Hrvatska, 2017. (poster, domaća recenzija, neobjavljeni rad, ostalo)
CROSBI ID: 884672 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena ERICA pristupa i alata za procjenu radiološkog rizika prirodno radioaktivnih materijala na kopnenu biotu
(ERICA tool approach and application for risk assessment of terrestrial biota from natural occuring radioactive materials)
Autori
Mostečak, Ana ; Veinović, Želimir ; Prlić, Ivica ; Surić Mihić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, ostalo
Izvornik
Dan doktoranada RGNF-a Petak, 30. lipnja 2017. RGN fakultet, Pierottijeva 6, 10000 Zagreb - Predstavljanje odabranih doktorskih tema
/ - , 2017
Skup
Dan doktoranada RGNF-a Petak, 30. lipnja 2017. RGN fakultet, Pierottijeva 6, 10000 Zagreb
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.06.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ERICA, procjena rizika, prirodna radioaktivnost, dozimetrija
(ERICA, risk assessment, natural radioactivity, dosimetry)
Sažetak
Prirodno radioaktivni materijali (NORM – Naturally Occuring Radioctive Materials) sadržani su u većini mineralnih sirovina, a u tragovima i u nafti, prirodnom plinu i podzemnim vodama. Tijekom većine procesa eksploatacije i oplemenjivanja ili energetskog iskorištavanja mineralnih sirovina stvara se i otpadni materijal (jalovina, pepeo i šljaka) koji sadrži NORM čija je koncentracija aktivnosti povećana tehnološkim djelovanjem. Izloženost biote prirodnim radionuklidima je mjerljiva te je moguće procijeniti radiološki rizik koji radionuklidi ostvaruju na lokacijama na kojima postoje prirodno ili su tamo odloženi. Cilj projekt ERICA (Environmental Risk from Ionising Contaminants: Assessment and Management), sufinanciranog u sklopu Šestog okvirnog EURATOM programa, bila je izrada integriranog pristupa znanstvenom, regulatornom i društvenom kontekstu problematike učinaka ionizirajućeg zračenja na ljude i biotu. Dva značajna rezultata projekta su ERICA Integrirani pristup i ERICA alat. ERICA Integrirani pristup sastoji se od tri elementa: procjene, karakterizacije rizika i upravljanja (slika 1). ERICA Alat praktični je dio komponente procjene te ima strukturu od tri razine. U EU, jedan je od službenih alata za procjenu rizika utjecaja umjetne (od čovjeka stvorene radioaktivnosti) na okoliš, biotu i čovjeka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
Napomena
Rad je izrađen u sklopu internog projekta IMI_RGN temeljem Sporazuma o znanstvenoj i obrazovnoj suradnji dvaju institucija i to u sklopu doktorskog rada na RGN-u pristupnice Mostečak Ane.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Želimir Veinović
(autor)
Marija Surić Mihić
(autor)
Ana Getaldić
(autor)
Ivica Prlić
(autor)