Pregled bibliografske jedinice broj: 883858
Iz kritičkih i pragmatičkih rasprava o standardizaciji jezika
Iz kritičkih i pragmatičkih rasprava o standardizaciji jezika // Standardni jezici i sociolekti u 21. stoljeću : zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanog 18. do 20. travnja 2013. u Dubrovniku / Peti-Stantić, Anita ; Stanojević, Mateusz-Milan ; Antunović, Goranka (ur.).
Zagreb: Srednja Europa, 2014. str. 1-22
CROSBI ID: 883858 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iz kritičkih i pragmatičkih rasprava o standardizaciji jezika
(Critical and pragmatic discussions of language standardisation)
Autori
Kalogjera, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Standardni jezici i sociolekti u 21. stoljeću : zbornik radova s međunarodnoga znanstvenoga skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanog 18. do 20. travnja 2013. u Dubrovniku
Urednik/ci
Peti-Stantić, Anita ; Stanojević, Mateusz-Milan ; Antunović, Goranka
Izdavač
Srednja Europa
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
1-22
ISBN
9789537963101
Ključne riječi
standardizacija, dekonstrukcija standarda, standardnojezična kultura, simbolička moć, pisani i govoreni jezika, primijenjena lingvistika
(standardisation, deconstruction, standard language culture, symbolic power, spoken and written language, applied linguistics)
Sažetak
Ovaj rad razmatra sociolingvističku i sociološku problematizaciju standardizacije i njene posljedice oslanjajući se na izabrane kritičke ideje koje su razvili Bahtin, Bourdieu, Milroy, Bernstein, Hall i Bolinger, svaki od njih ukazujući na neke lingvistički i društveno upitne elemente ishoda ovoga procesa, tj. standardnog jezika. Haugen, Cheshire, Carter i Coulmas su sociolingvisti sa pragmatičnijim, manje kritičkim, pristupom ovom jezičnom varijetetu. U zaključku rada zastupa se mišljenje da se oba pristupa nadopunjuju jer navode primijenjene lingviste na to da modificiraju svoj možebitni konvencionalni stav prema standardu i da ga promatraju kao 'dvosjekli mač' s nacionalno važnim, ali i društveno upitnim djelovanjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija