Pregled bibliografske jedinice broj: 883344
Anton Semjonovič Makarenko - pedagog koji je odgajao antifašiste
Anton Semjonovič Makarenko - pedagog koji je odgajao antifašiste // Naša riječ (Rab), IV (2012), 8; 18-19 (nije recenziran, članak, stručni)
CROSBI ID: 883344 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anton Semjonovič Makarenko - pedagog koji je odgajao antifašiste
(Anton Semjonovič Makarenko - a pedagogue who raised antifascists)
Autori
Silov, Mile
Izvornik
Naša riječ (Rab) (1847-5035) IV
(2012), 8;
18-19
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
A. S. Makarenko ; učitelj ; pedagog ; pisac ; radna kolonija ; radna komuna ; kolektiv ; učenička samouprava
(A. S. Makarenko ; teacher ; pedagogue ; writer ; labour colony ; labour community ; collective ; pupil self-government)
Sažetak
A. S. Makarenko (1888.-1939.) je sovjetski i ukrajinski učitelj, pedagog i pisac. Rođen je u Belopolju, kod Harkova, u Ukrajini. Djelovao je u složenim društvenim, političkim, socijalnim i gospodarskim uvjetima nakon Oktobarske revolucije (1917). Narodni komesarijat prosvjete povjerio je 1920. godine mladom Makarenku vođenje radne kolonije "Maksim Gorki". Pedagoški sustav Makarenka temelji se na tri odgojna principa: socijalističkom humanizmu, kolektivizmu i svjesnoj disciplini. U dvije odgojne ustanove u kojima je djelovao, u radnoj koloniji "M. Gorki" i radnoj komuni "F. E. Đeržinski" Makarenko je integrirao proizvodnju, učenje i učeničku samoupravu. Inovaciju u pedagogijskoj znanosti predstavljao je Makarenkov princip: odgoj u kolektivu, kroz kolektiv i za kolektiv. Svoje pedagoške ideje i praksu odgoja Makarenko je opisao u romanima s odgojnom tematikom: Pedagoška poema i Zastave na kulama. Postoje originalne fotografije svakodnevnog života, rada i odgajanika u radnoj koloniji "M. Gorki" i radnoj komuni "F. E. Đeržinski". Makarenko je suzbijao pojavu antisemitizma u svakodnevnom odgoju. U borbi protiv nacizma i fašizma u II. svjetskom ratu sudjelovali su i Makarenkovi odgajanici. Neki od njih su izgubili i život. Autor smatra da je "shvaćanje odgoja u smislu zajedništva i solidarnosti pravi put odgoja prema ideji antifašizma" (str. 19). Ućitelj, pedagog i književnik A. S. Makarenko je svojim pedagoškim idejama i praksom odgoja pokazao da je to moguće i društveno potrebno. Na kraju napomena za čitatelje koji sumnjaju u sve ono što se događalo u razdoblju Sovjetskog Saveza: A. S. Makarenko nije bio član KPSS-a!
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija