Pregled bibliografske jedinice broj: 880526
Dosadašnja filološka istraživanja riječke glagoljske baštine
Dosadašnja filološka istraživanja riječke glagoljske baštine // Meandrima hrvatskoga glagoljaštva. Zbornik posvećen akademiku Stjepanu Damjanoviću o 70. rođendanu / Kuštović, Tanja ; Žagar, Mateo (ur.).
Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada, 2016. str. 163-179
CROSBI ID: 880526 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dosadašnja filološka istraživanja riječke glagoljske baštine
(Previous philological research of Rijeka's Glagolitic heritage)
Autori
Holjevac, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Meandrima hrvatskoga glagoljaštva. Zbornik posvećen akademiku Stjepanu Damjanoviću o 70. rođendanu
Urednik/ci
Kuštović, Tanja ; Žagar, Mateo
Izdavač
Hrvatska sveučilišna naklada
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
163-179
ISBN
978-953-169-3448-6
Ključne riječi
Rijeka ; glagoljica ; glagoljaštvo ; riječka glagoljska baština ; filološka istraživanja.
(Rijeka ; Glagolitic alphabet ; Glagolitism ; Rijeka's Glagolitic heritage ; philological studies)
Sažetak
Kao neizostavna dionica hrvatskoga glagoljaštva, riječka je glagoljska baština nezaobilazna u cjelovitu i sustavnu proučavanju i obradbi toga kulturološkoga fenomena. Tomu u prilog govori i činjenica da je ta baština kontinuirano predmetom različitih znanstvenih i stručnih istraživanja od polovice 19. stoljeća, a osobito intenzivno u novom mileniju, odnosno tijekom 2000-ih godina. Posebice su pritom brojna filološka istraživanja, o čemu svjedoče brojne znanstvene monografije i članci u kojima je glagoljska baština objavljena, popisana, opisana i jezikoslovno analizirana, pretisci s transliteracijama i/ili transkripcijama i kritička izdanja glagoljskih knjiga tiskanih u Rijeci itd. Ta su dosadašnja istraživanja potvrdila Rijeku kao najveće urbano središte glagoljaštva, s kontinuitetom od prihvaćanja glagoljice u Hrvata koncem IX. stoljeća do druge polovice XX. stoljeća. U ovom je prilogu riječ upravo o tim dosadašnjim filološkim istraživanjima riječke dionice glagoljaštva. Nakon osvrta na ranija istraživanja, u središtu su pozornosti novija filološka istraživanja riječke glagoljske baštine, pri čemu je naglasak na onima provođenima zadnjih petnaestak godina. Mnoga su od njih obilježena znatnim utjecajem akademika prof. dr. sc. Stjepana Damjanovića, jednoga od najvećih istraživača i poznavatelja hrvatske glagoljske baštine i glagoljaštva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
Ovaj je članak rezultat rada na znanstvenoistraživačkoj potpori Sveučilišta u Rijeci br. 13.04.1.2.03. Hrvatska pisana baština od 17. do 19. stoljeća. (voditeljice prof. dr. sc. Diane Stolac)