Pregled bibliografske jedinice broj: 87913
Polianilinske prevlake u zaštiti od korozije
Polianilinske prevlake u zaštiti od korozije, 2001., magistarski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 87913 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Polianilinske prevlake u zaštiti od korozije
(Corrosion protection by polyaniline coatings)
Autori
Kraljić, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
05.04
Godina
2001
Stranica
144
Mentor
Duić, Ljerka
Ključne riječi
elektrokemijska impedancijska spektroskopija; elektrokemijska sinteza; zaštita od korozije; polianilin; poli(orto-etoksianilin)
(electrochemical impedance spectroscopy; electrochemical synthesis; corrosion protection; polyaniline; poly(ortho-etoxyaniline))
Sažetak
U ovom radu polianilin (PANI) je sintetiziran elektrokemijskim putem na uzorku nerđajućeg čelika (13% Cr) i niskolegiranog čelika (4,44% Cr) uz sumpornu i fosfornu kiselinu kao osnovni elektrolit. Radi usporedbe, paralelno je provedena sinteza PANI sloja na Pt uz iste uvjete. Zaštitna svojstva prevlake u osnovnom elektrolitu ispitana su praćenjem potencijala otvorenog kruga (Eok) s vremenom i primjenom elektrokemijske impedancijske spektroskopije (EIS). Utvrđeno je da PANI štiti od korozije. EIS mjerenjem je pokazano da PANI3 sloj kod nižih frekvencija ima kapacitivno ponašanje, a kod viših frekvencija pokazuje i otpor. Tanji film pokazuje mnogo veći otpor i to, vjerojatno, zbog toga jer je veći udio PANI sloja preveden iz emeraldinskog (EM) u leukoemeraldinski (LE) oblik. Zaštitna svojstva PANI sloja dobivenog u fosfornoj kiselini su se pokazala bolja od svojstava sloja dobivenog u sumpornoj kiselini pa je ovaj film ispitan i u 0,1 moldm-3 HCl. Vrijeme zaštite u prisutnosti klorida je bilo znatno kraće. Kao zaštita od korozije ispitan je i sloj poli(orto-etoksianilina) (POEA) sintetiziran u fosfornoj kiselini. Uspješna sinteza je provedena jedino na uzorku nerđajućeg čelika. Paralelno je, uz iste uvjete, provedena i sinteza POEA na Pt, zbog usporedbe s čelikom i zbog karakterizacije POEA sloja. Praćenjem Eok s vremenom za POEA sloj i PANI sloj odgovarajuće debljine može se zaključiti da je njihova djelotvornost podjednaka. EIS mjerenjima utvrđeno je da POEA na Pt kod potencijala EM ima izraženo kapacitivno ponašanje, dok su kod čelika dobivene dvije otporne komponente. Jedna se pripisuje povećanom udjelu LE oblika, a druga otporu reakciji metala. Usporedbom reakcijskog otpora golog i zaštićenog čelika vidi se da POEA djeluje zaštitno. EIS mjerenje POEA i PANI sloja na čeliku ukazuje na različito ponašanje ta dva sloja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo