Pregled bibliografske jedinice broj: 878839
EPIDEMIOLOGIJA VIRUSA EBOLA, pozvano predavanje
EPIDEMIOLOGIJA VIRUSA EBOLA, pozvano predavanje // 2. tribina: Epidemija ebole. Izazov za suvremenu medicinu Rijeka Voditelj Zavoda za kliničku i transplantacijsku imunologiju i molekularnu medicinu HAZU u Rijeci / Rukavina, Daniel (ur.).
Rijeka: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2014. str. 1-4 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 878839 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
EPIDEMIOLOGIJA VIRUSA EBOLA, pozvano predavanje
(EPIDEMIOLOGY OF THE EBOLA VIRUS, invited lecture)
Autori
Rukavina, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
2. tribina: Epidemija ebole. Izazov za suvremenu medicinu Rijeka Voditelj Zavoda za kliničku i transplantacijsku imunologiju i molekularnu medicinu HAZU u Rijeci
/ Rukavina, Daniel - Rijeka : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2014, 1-4
Skup
2. tribina: Epidemija ebole. Izazov za suvremenu medicinu Rijeka Voditelj Zavoda za kliničku i transplantacijsku imunologiju i molekularnu medicinu HAZU u Rijeci
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 19.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
epidemiologija, virus, ebola
(epidemiology, virus, ebola)
Sažetak
Ebolavirus je rod unutar porodice Filoviridae koji obuhvaća nekoliko vrsta virusa uzročnika rijetkih, ali ozbiljnih i često smrtonosnih infekcija u ljudi. Prirodni rezervoar virusa nije sa sigurnošću dokazan. Pri pojavi epidemije virus se prenosi s bolesnika izravnim kontaktom zdrave osobe s krvlju ili drugim tjelesnim tekućinama zaraženih, kako živih tako i preminulih. Virusi se ne prenose zrakom ni komarcima, a bolesnici postaju zarazni i počinju izlučivati viruse nakon pojave simptoma. Ebola virusi su osjetljivi na uobičajene dezinficijense (natrijev hipoklorit, fenolni dezinficijensi, metilni alkohol, eter, 2%-tni glutaraldehid, beta-propiolakton, formaldehid) i detergente poput natrij-laurilsulfata, a inaktiviraju se izlaganjem temperaturi od 60°C kroz 30- 60 minuta ili prokuhavanjem u trajanju od pet minuta. Preživljavaju vrlo kratko u vanjskoj sredini, osobito na površinama izloženim sunčevoj svjetlosti. Osobe koje skrbe o bolesnicima imaju povećan rizik od nastanka infekcije. Iznimno je važno da svi koji dolaze u kontakt s bolesnikom budu primjereno zaštićeni te da koriste osobna zaštitna sredstva koja uključuju jednokratne rukavice, vodootpornu zaštitnu odjeću, čvrstu, zatvorenu obuću, te zaštitu za lice radi sprečavanja prskanja po nosu, ustima i očima. Posebno treba biti oprezan pri izvođenju bilo kakvih invazivnih postupaka na bolesniku (vađenje krvi, bronhoskopija i sl.), a posebne zaštitne mjere su nužne pri radu u laboratorijima koji obrađuju uzorke bolesnika. Sav materijal koji je korišten tijekom rada s bolesnikom mora se nakon uporabe na siguran način zbrinuti, a svi prostori u kojima su boravili bolesnici temeljito očistiti i dekontaminirati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita