Pregled bibliografske jedinice broj: 874773
Poznavanje čimbenika vjerodostojnosti svjedoka kod sudskih vještaka i studenata psihologije
Poznavanje čimbenika vjerodostojnosti svjedoka kod sudskih vještaka i studenata psihologije, 2011., diplomski rad, diplomski, Hrvatski studiji, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 874773 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poznavanje čimbenika vjerodostojnosti svjedoka kod sudskih vještaka i studenata psihologije
(Differences between expert witnesses and psychology students in the knowledge of factors affecting eyewitness accuracy)
Autori
Zovak, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
15.12
Godina
2011
Stranica
49
Mentor
Franc, Renata
Neposredni voditelj
Sučić, Ines
Ključne riječi
vjerodostojnost svjedoka, činitelji vjerodostojnosti svjedočenja, znanje, sudski vještaci, studenti
(eyewitness accuracy, factors affecting eyewitness accuracy, knowledge, expert witnesses, students)
Sažetak
Znanje i stavovi o čimbenicima koji utječu na vjerodostojnost svjedoka i svjedočenja ispitana je na uzorku studenata psihologije (N=113) i sudskih vještaka (N=67). Ispitivano je razlikuje li se mišljenje stručnjaka i studenata o 25 čimbenika vjerodostojnosti svjedočenja, te ovisi li njihovo mišljenje o sociodemografskim karakteristikama, radnom/osobnom iskustvu i informiranosti o temama povezanim sa svjedocima i svjedočenjem. Iako su rezultati pokazali da sveukupna značajna razlika u razini znanja ne postoji, utvrđene su značajne razlike u pojedinima tvrdnjama (k=10 tvrdnji) (prisutnost oružja, sigurnost svjedoka u točnost prepoznavanja, zamjena počinitelja s osobom opaženom u nekoj drugoj situaciji ili kontekstu, točnost policijskih službenika kao svjedoka, riječi korištene pri postavljanju pitanja, broj osoba prikazanih u liniji za prepoznavanje, spolne razlike i tijek zaboravljanja događaja) i to većinom u smjeru većeg znanja studenata. Studenti su također češće nego sudski vještaci odgovarali s „ne znam“ na 7 tvrdnji. Sudski vještaci i studenti procjenjuju znanje stručnjaka (policije, odvjetnika, sudaca) o čimbenicima vjerodostojnosti svjedoka statistički značajno boljim nego znanje običnih ljudi, te podcjenjuju ulogu koju svjedočenje svjedoka ima na pogrešne presude. Pokazalo se da se sudski vještaci koriste većim brojem sredstava informiranja o temi svjedoka i svjedočenja, međutim da je i njihov glavni izbor informiranja o toj temi razgovor s drugim osobama. Ispitano je također ovisi li mišljenje stručnjaka i laika o sociodemografskim karakteristikama, radnom/osobnom iskustvu i informiranosti o temama povezanim sa svjedocima i svjedočenjem. Pokazalo se da niti jedna varijabla nije povezana sa točnosti procjene utjecaja čimbenika vjerodostojnosti svjedoka. Unutar skupine studenata, niti unutar skupine sudskih vještaka nije utvrđeno da postoje razlike u znanju o čimbenicima vjerodostojnosti svjedoka i svjedočenja ovisno o razini informiranosti. Unutar skupine sudskih vještaka razlike u znanju nisu utvrđene niti u odnosu na spol i struku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb