Pregled bibliografske jedinice broj: 873071
Uloga obitelji u autonomiji pacijenta na kraju života
Uloga obitelji u autonomiji pacijenta na kraju života // 19. Riječki dani bioetike: “Bioetičke dileme u palijativnoj skrbi: od teorije do prakse” / Miloš, Maja., Mrak, Bernarda (ur.).
Rijeka: Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci, 2017. str. 14-14 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 873071 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga obitelji u autonomiji pacijenta na kraju života
(Role of the family in the patient's autonomy at the end of life)
Autori
Dumbović, Nataša ; Neuberg, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
19. Riječki dani bioetike: “Bioetičke dileme u palijativnoj skrbi: od teorije do prakse”
/ Miloš, Maja., Mrak, Bernarda - Rijeka : Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci, 2017, 14-14
ISBN
978-953-59534-1-8
Skup
19. Riječki dani bioetike: “Bioetičke dileme u palijativnoj skrbi: od teorije do prakse”
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 12.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
autonomija, palijativni bolesnik, umiranje u kući bolesnika, medicinska sestra
(Autonomy, palliative patient, dying in a patient's home, nurse)
Sažetak
Obitelj je temelj svakog pojedinca i vrlo važna karika u životu, a posebice u bolesti. Očuvanje autonomije u odlučivanju na kraju života nije samo izazov za profesionalce nego je vrlo važan i težak izazov za obitelj. Riječ „autonomija“ doslovno je prevedena kao samoupravljanje, a primijenjena u praksi pojam autonomije odnosi se na individualni izbor, slobodu volje i odgovornost za vlastito ponašanje i sebe. Autonomiju možemo odrediti kao: “Ekvivalent slobode, samouprave, samoodređenja, slobodu volje, dostojanstvo, integritet, individualnost, neovisnost, odgovornost, te samosvijest, samozalaganje, kritičko razmišljanje, slobodu od obveza, nepostojanje vanjskog uzroka, te poznavanje vlastitih interesa“. U palijativnoj se skrbi postavljaju brojna pitanja vezana za autonomiju koja su izazov za profesionalce, ali i obitelj: „Kako poštivati želje voljene osobe, a samim time olakšati mu posljednje danje života?“ Da li je teže obitelji pomiriti se sa krajem aktivnog liječenja ili je to još uvijek problem profesionalaca koji ne znaju kada i kako odustati od aktivnog liječenja?“ Kako sačuvati autonomiju u odlučivanju, i na kraju života da li poštivati volju pacijenta ili volju obitelji?“Tko je važniji onaj koji odlazi ili oni koji ostaju'“ Nepoštivanje volje oboljelog vezano uz mjesto smrti svakodnevica je u radu, no pravovremenim prepoznavanjem palijativnog bolesnika i pripremom obitelji na tijek bolesti susreću se pozitivni primjeri umiranja u kući. Smrt u kući donosi dostojanstvo oboljelom, ali i mir obitelji koja ostaje. Cilj rada je prikazati nekoliko pozitivnih primjera umiranja u kući gdje je poštivana volja oboljeloga, te ujedno prikazati barijere na koje se nailazi i pitanja koja se najčešće susreću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti